Takip Et

Güncel

‘Herkesi evde, işte, sokakta yaşamlarımızı kuşatan şiddete karşı yükselen kadın isyanını sahiplenmeye çağırıyoruz’

İstanbul Sözleşmesi’nin feshine karşı kadınlara çağrı yapan Dersim Kadın Platformu, “Herkesi evde, işte, sokakta yaşamlarımızı kuşatan şiddete karşı yükselen kadın isyanını sahiplenmeye çağırıyoruz” dedi.

Dersim Kadın Platformu, İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesine ilişkin Seyit Rıza Meydanı’nda basın açıklaması yaptı. “İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyoruz” pankartının açıldığı açıklamada HDP İzmir İl Örgütü’ne yönelik saldırıda katledilen Deniz Poyraz’ın fotoğrafı taşındı.

Platform adına açıklama yapan HDP İl Eşbaşkanı Nurşat Yeşil, sözleşmenin her türlü şiddetin önüne geçtiğini belirterek, “Eril yargının şiddet faillerini cezasız bırakması, şiddet tehdidi altında yaşam süren kadınlara yenilerinin eklenmesine neden oluyor. Şiddetten kurtulmak için kolluğa ve yargıya başvuran kadınların yetersiz alınan ya da alınmayan önlemler nedeniyle korunamaması kadınları daha fazla çaresizliğe itiyor” dedi.

6284 sayılı yasa ve İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesinin tartışmaya açılması kadınlara yönelik geliştirilen ideolojik saldırıların önemli bir parçası olduğunu dile getiren Yeşil, “Yaşamlarımızdan, haklarımızdan eşit ve özgür yaşam mücadelemizden vazgeçmeyeceğimizi buradan bir kez daha haykırıyoruz. Herkesi evde, işte, sokakta yaşamlarımızı kuşatan şiddete karşı yükselen kadın isyanını sahiplenmeye, iktidarı ise İstanbul Sözleşmesini iptal etmek yerine gereklerini yerine getirmeye çağırıyoruz” şeklinde konuştu.

Güncel konulu diğer haberler