Takip Et

Güncel

İHD Meriç’e atılan mültecileri sordu: Failler cezalandırılmalı

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi, Edirne’de Meriç Nehri’ne atılan ve halen kayıp olan mültecilerin aile ve avukatlarıyla Taksim’de bulunan dernek binalarında basın toplantısı düzenledi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi, Edirne’de Meriç Nehri’ne atılan ve halen kayıp olan mültecilerin aileleri ve avukatlarıyla dernek binasında basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda öncelikle, olayın nasıl gerçekleştiği anlatıldı:

“5’erli gruplarla nehre attılar”

“23 Ağustos günü içlerinde kadın ve çocukların da bulunduğu mülteciler gruplar halinde Meriç Nehri yakınına getirildi, gece olunca da kayıklara bindirilerek Yunanistan’a geçirildiler.

“Yunanistan sınırında görev yapan çeteleşmiş oluşumlar tarafından yakalanan, tüm eşyalarına, evraklarına , giysilerine el konularak darp edilen mülteciler küçük bir nezarethaneye tıkış tıkış konuldu, sabah olunca da lastik botlara bindirilerek Türkiye’ye itildiler.

“Türkiye tarafında genellikle olumsuz bir tutumla karşılaşmadıklarını söyleyen mülteciler, 24 Ağustos günü öğlen saatlerinde sınırda görev yapan güvenlik gücü tarafından bir araya toplandı, kadın ve refakatlerindeki çocuklar ayrılarak serbest bırakıldı, geride kalan ve açık nefret söylemlerine ve hakarete maruz kalan erkek ve çocuklar ise araçlara bindirilerek nehir kıyısına götürüldüler ve güvenlik gücüne komuta eden görevlinin verdiği emir üzerine 5’erli gruplara ayrılarak nehire atıldılar.

“İçlerinde hasta, çocuk ve yüzme bilmeyenlerin de olduğu yaklaşık 45 kişi, derinliği 2 metreyi aşan debisi yüksek nehirden karşı kıyıya sağ olarak ulaşmaya çabaladı, sağ kalabilenler ise nehirde sürüklendikleri için farklı noktalardan Yunanistan sınırına ulaştı.

“Yunanistan sınırında tekrar yakalanan mülteciler yine aynı hukukdışı uygulamalara maruz kaldı ve sonrasında tekrar botlara bindirilerek Türkiye’ye itildiler.

“Türkiye’ye ulaşan mülteciler saatlerce yürüyerek sınır güvenliğine yakalanmadan ulaşabildikleri araçlarla İstanbul’a ulaştı.

“Sınıra 3- 5 kişilik gruplar halinde getirildiklerinden ve birbirlerini öncesinde tanımadıklarından nehire atılma olayı sırasında tam olarak kaç kişinin yaşamını yitirdiği ya da kaybolduğu belirlenemedi.”

En az iki kişi halen kayıp

Olayın ardından İHD İstanbul Şubesi’ne başvuru yapan mültecilerin anlatımından, 1984 Halep doğumlu Mohammed Al Ali ve 1992 Halep doğumlu Mohammed İsmail’in halen kayıp olduğu anlaşıldı.

Kayıp yakınları, avukatları vasıtası ile mültecilerin yaşamına kast eden faillerin bulunması ve cezalandırılması için Edirne Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurdu. Savcılığın başlattığı soruşturma sürüyor.

İHD’nin açıklamasında, faillerin cezalandırılması kadar kaybolanların bulunmasının da önem arz ettiği ve bu konuda henüz bir gelişme kaydedilemediği ifade edildi.

Dernek, yetkilileri, bu olayların tekrarlanmasını önleyici tedbirler almaya ve olayın faillerinin bulunarak cezalandırılmaları ile kayıp mültecilerin bulunması için etkin girişimlerde bulunmaya çağırdı.

Güncel konulu diğer haberler