Takip Et

Güncel

İHD ve kayıp yakınları 27 yıl önce gözaltında kaybedilen Salih Çalık ve Sinan Fidan’ın akıbetini sordu

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi ve kayıp yakınları, 1994 yılında Diyarbakır Kocaköy’de gözaltına alındıktan sonra kaybedilen Salih Çalık ve Sinan Fidan’ın akıbetlerini sordu.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şubesi ve kayıp yakınları, “Kayıplar bulunsun, failler yargılansın” sloganıyla sürdürdükleri eylemleriyle resmi ve paramiliter kolluk birimleri tarafından alıkonulup, kaybedilen, faili meçhul cinayetlerle katledilenlerin akıbetlerini ve faillerini sormaya devam etti.

654’üncüsü haftasında online gerçekleştirilen eylemde, bu kez 6 Haziran 1994’te Diyarbakır’ın Kocaköy ilçesine bağlı Şaklat (Şeqlat) köyünde yapılan ev baskınında askerlerce gözaltına alınıp, bir daha kendilerinden haber alınamayan Salih Çalık ve Sinan Fidan’ın akıbetleri soruldu.   

Ev baskını

Çalık ve Fidan’ın hikayesini anlatan İHD Diyarbakır Şube yöneticisi Yusuf Erdoğan, Kocaköy’e bağlı Şaklat köyünün askerler tarafından yakıldığı için Çalık ailesinin Diyarbakır merkeze göç ettiğini, ancak Salih Çalık işçi olduğu için köye çalışmaya gidip gelmeye devam ettiğini söyledi. 

6 Haziran’da askerlerin köye operasyon yaptığını ifade eden Erdoğan, operasyon sırasında askerlerin köylüleri uzun namlulu silahlarla taraması sonucu 2 köylünün yaşamını yitirdiğini kaydetti. Olayda Salih Çalık’ın da ayağından yaralandığını belirten Erdoğan, yaralı olduğu için köyden çıkamayan Çalık’ın Süleyman Muntaş’ın evine sığındığı, ancak askerlerin kaldığı evi tespit ederek baskın düzenlediğini dile getirdi. 

Gözaltı

Baskında ev sahibi Süleyman Muntaş, yaralı Salih Çalık ve Çalık’ı tedavi etmek için evde bulunan Sinan Fidan’ın, askerler tarafından gözaltına alındığını ifade eden Erdoğan, Muntaş’ın 25 gün sonra serbest bırakıldığını, ancak Çalık ve Fidan’ın gözaltında tutulmaya devam edildiğini söyledi. Erdoğan, “Muntaş, yalnızca iki gün Salih ve Sinan ile birlikte gözaltında tutulduklarını, sonrasında ikisini onun yanından ayırdıklarını söyler. Salih Çalık ve Sinan Fidan’ın akıbeti konusunda bir bilgiye ulaşamayan aileleri, Diyarbakır DGM Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurdular. Salih Çalık’ın annesi, savcıya iki kişinin Süleyman Muntaş’ın evinden askerler tarafından gözaltına alındığını, Muntaş’ın da buna şahit olduğunu anlattı. Ancak Savcı dilekçeyi aileye iade ederek, ‘Bu şahısları biz almadık, gidin PKK’den sorun’ diyerek ailelerin talebini geri çevirdi” diye belirtti.

Erdoğan, o tarihten itibaren bir daha kendilerinden haber alınamayan Salih Çalık ve Sinan Fidan’ın akıbetini sordu.  (MA)

Güncel konulu diğer haberler