Takip Et

Güncel

İHD’den 6-7 Eylül Pogromuna ilişkin açıklama

İHD İstanbul Şubesi, 6-7 Eylül pogromunun 66’ncı yıl dönümüne ilişkin yazılı açıklama yaptı.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi, 6-7 Eylül pogromunun 66’ncı yıl dönümüne ilişkin yazılı açıklama yayımladı.

Açıklamada, ev, işyeri, okul, kilisenin de içinde olduğu 5 bin 317 mekanın yıkıldığı, 400 kadının tecavüze uğradı, bazı kadınların tecavüz edildikten sonra öldürüldüğü hatırlatılarak, “6 Eylül 1955’te Atatürk’ün Selanik’teki evine bomba atıldığı haberleri üzerine, ellerinde Türk bayraklarıyla kamyonlarla taşınan kalabalık gruplar başta Rumlar olmak üzere Yahudi, Ermeni, Müslüman olmayan yurttaşların ev ve işyerlerine saldırdı. Yeşilköy’den Nişantaşı’na, Aksaray’dan Edirnekapı’ya, Beykoz’dan Kalamış’a kadar 40 kilometre karelik bir alanda yaktı, yıktı, yağmaladı, linç etti, tecavüz etti, öldürdü” denildi.

6-7 Eylül pogromunun bir devlet operasyonu olduğunun belirtildiği açıklamada, “1960 darbesinin ardından Yassıada duruşmalarında gerçek bütün ayrıntısıyla ortaya çıktı. Titizlikle örgütlenmiş bir özel harp faaliyetiydi. Milli İstihbarat Teşkilatı tarafından planlandı, devlet dersini iyi ezberlemiş kalabalıklar tarafından şevkle uygulandı. Öldürülen kişilerin sayısı, kayıtlara geçtiği kadarıyla 37’ydi. 90 yaşındaki rahip Hrisantos Mantas diri diri yakıldı. En az birkaç rahip bıçakla ve zorla sünnet edildi. Onlarca kişi linç edildi. Yalnızca İstanbul’da değil, İzmir ve Ankara’da da benzer olaylar yaşandı, üstelik Urfa, Mardin, Midyat’ta da Süryanilere saldırıldı” ifadelerine yer verildi.

Güncel konulu diğer haberler