Takip Et

Dünya

İspanya’da metal işçisinin grevi 3. gününde

İspanya’da 20 bin metal işçisi, haklarının korunması ve yaşanabilir ücret talebiyle süresiz grev ilan etti. Polisin greve saldırısına karşı San Fernando tersanesinde işçilerin direnişi devam ediyor.

İspanya’nın Cadiz kentinde 9 Kasım’da iki günlük grev kararı alan metal işçileri, ücret artışı taleplerinin karşılanmaması üzerine 16 Kasım’da süresiz greve çıkarak eylemlerini sürdürüyor. Kentte yaklaşık 20 bin işçisinin katılımıyla salı günü düzenlenen eylemlerde birçok işçi polis şiddeti nedeniyle yaralanırken sendika ise mücadelede kararlılık mesajları veriyor.

Grev devam edecek!

Metal işçilerinin sendikası FICA-UGT’nin lideri Antonio Montoro, Cadiz Metal Şirketleri Federasyonu (FEMCA) ile yaptıkları görüşmelerde ücret artışı talepleriyle ilgili “uygunsuz” bir teklif aldıklarını bu nedenle işçilerin öfkeli olduğunu vurguladı. FEMCA’nın işçilere yüzde 1-2 zam oranı önermesi üzerine grev kararı alan FICA-UGT, metal işçilerinin ücretlerinin enflasyon oranına uygun belirlenmesi için grevin devam edeceğini duyurdu. Ülkede geçen ay enflasyon oranı yüzde 5,5’le 1992’den bu yana en yüksek orana ulaşmış, elektrik tüketimine ise bir yılda yüzde 63 zam yapıldığı belirlenmişti.

Dünya konulu diğer haberler