Takip Et

Güncel

İzmir Depremzede Dayanışma Derneği Ankara’ya yürüyüş kararı aldı

İzmir Depremzede Dayanışma Derneği (İZDEDA), 30 Ekim 2020’de meydana gelen depremde mağduriyetlerinin giderilmemesi için Gündoğdu Meydan’ında açıklama yaptı. Mağduriyetlerinin giderilmediği taktirde her hafta eylem yapacaklarını açıklayan İZDEDA, 21 Ağustos’ta ise Ankara’ya yürüyeceklerini duyurdu.

İzmir Depremzede Dayanışma Derneği (İZDEDA), 30 Ekim 2020’de meydana gelen depremde mağduriyetlerinin giderilmemesi için Gündoğdu Meydan’ında açıklama yaptı. Çok sayıda depremzedenin katıldığı eylemde, “İzmir Depremzedeleri unutma” pankartı açıldı. “Kulübe değil, evlerimizi istiyoruz”, “Deprem bitmedi, sesimiz yetmedi” ve “Kentsel dönüşümcü değil depremzedeyiz” dövizleri taşındı. 

Açıklamaya depremde yaşamını yitirenleri anarak başlayan İZDEDA Başkanı Haydar Özkan, depremin üzerinden 9 ay geçmesine rağmen mağduriyetlerin giderilmediğini hatırlattı. Depremzedelerin unutularak kendi kaderine terk edildiğini söyleyen Özkan, yaşadıkları mağduriyetleri anlattı: 

Verilen sözler hatırlatıldı

“Cumhurbaşkanı depremden hemen sonra depremzedelere taşınma yardımı yapılacağını açıklamıştır. Bu yardım, ağır hasarlı bina sakinlerinden ev sahipleri için 13 bin, kiracılar için bin olarak belirlenmiş, bu miktarlar da taksite bölünerek ilk etapta 5 bin ödenmiş, geri kalanı için ‘kira kontratı getirirsen geri kalanını öderim’ gibi bir uygulamaya gidilmiştir. Bununla birlikte orta hasarlı binalar için 5 bin ve 2 bin gibi ödemeler yapılarak ayrımlar yapılmış, az hasarlı olup evini taşımak zorunda kalan arkadaşlarımıza ise hiçbir yardım yapılmayarak depremzede değilmiş gibi davranılması gönüllerimizde büyük yaralar açmıştır.”

Hak gaspı

DASK’a dikkati çeken Özkan, kendileri için hayal kırıklığı olduğunu söyleyerek, şöyle devam etti: “Evin deprem öncesi değerine bakmadan ağır hasarlı binalarda metrekare hesabına göre daire başı 97 bin TL ile 157 bin TL arasında ödeme yapan DASK, bunun için bile olabildiğince zorluk çıkarmış ve aylarca ödememiştir.” Özkan, proje alanı olarak belirlenen ve bakanlık tarafından inşa edilmek üzere seçilen 7 bölgeye dikkati çekerek, hangi mantık ve gerekçeyle seçildiğini bilmediklerini, bununla birlikte hak kayıplarının nasıl giderileceği konusu hala açıklık getirilmediğine işaret etti. 

Talepler

Özkan, mağduriyetlerin giderilmesi için beklentilerini şu şekilde açıkladı: “Beklentimiz yüzde 30 emsal artışı ve sıfır faizli iki yıl ödemesiz 18 yıl ödemeli destek kredisidir. Emsal artışı ile amaç rant sağlamak değil depremzedenin müteahhitte vereceği 450 binden 200 bin civarına kadar çekilebilmesi için inşaat maliyeti düşürmekte kullanması maksatlı olarak istenmektedir. Geri kalan bölümün ise 200 bin 10 yıllık, 350 bin geri ödemeli kentsel dönüşüm kredisi şeklinde değil de, sıfır faiz oranlı 2 yıl ödemesiz 18 yıl ödemeli destek kredisi şeklinde olursa bizlerin hiç olmazsa nefes alıp geleceğe karşı umut beslemek gibi bir seçeneğimiz olmuş olacaktır.”  

Ankara’ya yürüyüş

Özkan, mağduriyetlerinin giderilmemesi üzerine her hafta eylem yapacaklarını, 21 Ağustos’ta Ankara yürüyüş yapacaklarını duyurdu. (MA)

Güncel konulu diğer haberler