Takip Et

Kadın

İzmir’de kadın avukatlar kadına şiddete karşı yürüdü

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü vesilesiyle yürüyüş düzenleyen İzmir Barosu üyesi kadın avukatlar, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararını eleştirdi

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla İzmir Barosu üyesi kadınlar Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde yürüyüş düzenledi.

“Erkek Adalet Değil Gerçek Adalet”, “İstanbul Sözleşmesi Yaşatır”, “Yargıda Cinsiyetçi Kararlara Son”, “Şiddete Karşı Yanınızdayız”, “6284 Yaşatır” dövizleri taşıyan kadın avukatlar, kadına yönelik şiddetle ilgili bildiri dağıttı. 

Türkan Saylan Kültür Merkezi önünde son bulan yürüyüşün ardından basın açıklaması yapan İzmir Barosu Başkan Yardımcısı ve Kadın Haklarından Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Av. Perihan Çağrışım Kaya, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararından vazgeçilmeli diyerek “Ceza kanunlarında kadınlara yönelik suçlara ilişkin ayrı bir suç ve ceza politikası tanımlanmalıdır” dedi.

2020 yılında Türkiye’de 410 kadın, 2021 yılında ise şu ana kadar toplam 350 kadının öldürüldüğüne dikkat çeken Kayadelen, şiddetin çoğunlukla aile içerisinde gerçekleştiğini şöyle vurguladı:

“Türkiye’de her 10 kadından 4’ü yaşamı boyunca erkek arkadaşı, sevgilisi, nişanlısı ya da eşi tarafından en az bir kez fiziksel ve/veya cinsel şiddete maruz kalmakta, gebe her 10 kadından 1’i fiziksel şiddete uğramaktadır. Her 3 kadından biri en az bir kez ısrarlı takip davranışına maruz kalmakta, 20-24 yaş grubundaki kadınların yüzde 15’i 18 yaşından önce, yani çocuk yaşta iken evlendirilmektedir. Fiziksel ya da cinsel şiddete maruz kalan kadınlardan kurumsal başvuruda bulunma cesaretini gösterebilenlerin oranı ise yüzde 11’dir.”

Basın açıklamasından sonra eylem sonlandırıldı.

Kadın konulu diğer haberler