Takip Et

Güncel

Kaçırılıp işkenceye maruz bırakılan HDP PM üyesi Celalettin Yalçın Meclis gündeminde

HDP Milletvekili Dilşat Canbaz Kaya, HDP PM üyesi Celalettin Yalçın’ın kaçırılıp işkenceye maruz bırakılmasını Meclis gündemine taşıdı.

SMF/HDP İstanbul Milletvekili Dilşat Canbaz Kaya, kendisini polis olarak tanıtan kişilerce kaçırılan, ormanlık bir alanda gözleri ve elleri bağlı şekilde ağır hakaret, işkence ve tecavüz girişimine maruz bırakılan HDP PM üyesi Celalettin Yalçın’ın işkenceye maruz bırakılmasını Meclis’e taşıdı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Dilşat Canbaz Kaya, kendisini polis olarak tanıtan kişilerce kaçırılan, işkence gören ve “ajanlık” dayatılan HDP PM üyesi Celalettin Yalçın’ın durumunu Meclis’e taşıdı. Kaya konuya ilişkin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya soru önergesi verdi.

Özellikle 2016 tarihinden bugüne, birçok ilde kendisini devlet görevlisi veya ‘özel bir birim’ olarak tanıtan kişiler ya da gruplar tarafından Kürt siyasetçiler ve sosyalistler kaçırılmakta ve insanlık onurunu zedeleyen davranış ve söylemlere, kötü muameleye maruz kaldıklarına dikkati çeken Kaya, “Son dönemde HDP Gençlik Meclisi ve Parti Meclisi (PM) üyeleri kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından kaçırılarak, “ajanlık” dayatmasına maruz bırakılmaktalardır. Bunun son örneği İstanbul’da yaşanmış ve kendilerini emniyet görevlisi olarak tanıtan kişi ya da kişiler HDP PM üyesi Celalettin Yalçın’ı kaçırılmıştır. Ormanlık bir alanda gözleri ve elleri bağlı şekilde ağır hakaret, işkence ve tecavüz girişimine maruz bırakıldığını ifade eden Celalettin Yalçın, kendisini kaçıran kişilerin ajanlık dayattığını, bunu kabul etmeyince işkenceye başladıklarını belirtmiştir” ifadelerine yer verildi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması talebiyle verilen önergede şunlar soruldu: 

1. HDP PM üyesi Celalettin Yalçın’ın kaçırılması ve işkenceye maruz bırakılması hakkında Bakanlığınız tarafından yürütülen bir soruşturma mevcut mudur?

2. 2016 yılından bugüne kadar sistemli şekilde devam eden insan kaçırma ve işkence iddialarıyla ilgili Bakanlığınıza bağlı kurum, birim veya kişiler arasında bu tür yasadışı faaliyetlere katıldığı tespit edilen kaç kişi mevcuttur?

3. İnsan kaçırma, tehdit, şantaj ve işkence iddialarıyla ilgili 2016 tarihinden bugüne kadar Bakanlığınıza bağlı kaç personel hakkında yasal süreç başlatılmış, kaçı cezai yaptırıma maruz kalmıştır?

4. İnsan kaçırma ve işkenceyle ilgili Bakanlığınız tarafından sürdürülen soruşturma sayısı ne kadardır? İllere ve yıllara göre dağılımı nedir?

Güncel konulu diğer haberler