Takip Et

Güncel

Kadıköy’de yapılan Suruç anmasına polis saldırdı: Onlarca kişi işkenceyle gözaltına alındı

Urfa’nın Suruç ilçesindeki Amara Kültür Merkezi’nde 20 Temmuz 2015 tarihinde IŞİD’in canlı bomba saldırısı sonucu yaşamını yitiren 33 düş yolcusunu anmak için İstanbul Kadıköy’de anma gerçekleştirildi. Anmanın ardından yürüyüş yapmak isteyen kitleye polis saldırarak onlarca kişiyi işkenceyle gözaltına aldı. Saldırı ve işkenceyi görüntülemek isteyen basın emekçileri de polis saldırısı ve işkencesine maruz kaldı.

Urfa’nın Suruç ilçesindeki Amara Kültür Merkezi’nde 20 Temmuz 2015 tarihinde IŞİD’in canlı bomba saldırısı sonucu yaşamını yitiren 33 düş yolcusunu anmak için İstanbul Kadıköy’de anma gerçekleştirildi. Anmanın ardından yürüyüş yapmak isteyen kitleye polis saldırarak onlarca kişiyi işkenceyle gözaltına aldı. Saldırı ve işkenceyi görüntülemek isteyen basın emekçileri de polis saldırı ve işkencesine maruz kaldı. Anmaya, Suruç Aileleri İnsiyatifi, Suruç Katliamı’nda yaralı kurtulanlar, HDP Milletvekilleri Dilşat Canbaz Kaya, Züleyha Gülüm, Gençlik Örgütleri ve devrimci, demokratik kurumlar katıldı.

Suruç Aileleri İnisiyatifi’nin Halitağa Caddesi’nde düzenlediği Adalet Nöbeti’ne katılan gençlik örgütleri, buradaki oturma eylemi bittikten sonra Süreyya Operası’na doğru yürüyüşe geçince polisin biber gazıyla kitleye saldırdı. Saldırı sonucu onlarca kişi işkenceyle gözaltına alındı. Gözaltına alınanların Kadıköy Rıhtım Karakoluna götürüldükleri öğrenildi.

Yapılan saldırı ve işkenceyi görüntülemek isteyen basın emekçileri de polisin saldırı ve işkencesine maruz kaldı. Yapılan saldırı sonucu Dokuz 8 muhabiri Fatoş Erdoğan ve gazeteci Ozan Acıdere çeşitli yerlerinden yaralandı. Fatoş Erdoğan’ın parmağı kırıldığı belirtildi.

Suruç katliamında yaşamını yitiren 33 düş yolcusu için Ankara ve İzmir’de yapılan anma eylemlerine polis saldırarak onlarca kişiyi işkenceyle gözaltına aldı.

Suruç katliamında yaşamını yitirenler Türkiye-Kuzey Kürdista’nın bir çok yerinde bulunan mezarları başında yapılan anmalarla anıldılar.

Güncel konulu diğer haberler