Takip Et

Güncel

Kadınlar Afganistan Konsolosluğu önünde Taliban’ı protesto etti

Kadın Meclisleri, Afganistan’da kontrolü ele geçiren Taliban’ı protesto etti.

Kadın Meclisleri, Afganistan’da yönetimi ele geçiren Taliban’ı Beşiktaş’ta bulunan Afganistan Konsolosluğu önünde protesto etti.

Kadın Meclisleri adına konuşan Kadın Cinayetleri Durduracağız Platformu (KCDP) Genel Sekreteri Fidan Ataselim, Taliban’ın ve IŞİD’in bir anda ortaya emperyalist güçler tarafından kurulduklarını ifade etti. 

Emperyalistlerin “Kadınları kurtaracağız” benzeri bahaneler ile Afganistan’a girdiğine dikkati çeken Ataselim, asıl amaçlarının ise işgal olduğunu belirtti. Afganistanlı kadınların Taliban zihniyetine karşı uzun yıllardır direniş içinde olduğuna işaret eden Ataselim, “Orada yaşayan ve görülmediğini düşünen kadınlara asla yalnız olmadıklarını söylemek istiyoruz” dedi. Afganistanlı kadıların “200 yıl geriye gideceğiz” sözünü hatırlatan Ataselim, “Kadınlar sokak ortasında burka giymedikleri için katlediliyor. Buna karşı tüm kadınların birleşmesi ve Taliban’ı ortadan kaldırması gerek” ifadelerini kullandı. 

‘Taliban ve iktidarı biliyoruz’

Taliban’ın “Kadınlara haklarını vereceğiz” şeklindeki açıklamalarının dünya devletlerinin rızasını kazanmaya yönelik bir kandırmaca olduğunu dile getiren Ataselim, bu zihniyeti AKP’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesinden tanıdıklarını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Taliban’ın inancına yakınız” sözünü hatırlatan Ataselim, iktidarın ve Taliban gibi örgütlerin neler düşündüklerini bildiklerini aktardı. Konuşmanın ardından açıklama, “Kadınlar laiklikle yaşayacak” yazılı çelengin konsolosluk önüne bırakılmasıyla son buldu.

Güncel konulu diğer haberler