Takip Et

Güncel

Kamu emekçilerine sefalet zammı: Yüzde 5 +7 zam yapıldı

Memur ve memur emeklisinin maaşına 2022’nin ilk altı ayı için %5, ikinci altı ayı için %7, 2023’ün ilk altı ayı için %8, ikinci altı ayı için % 6 ve enflasyon farklarından oluşan zam yapıldı

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, 6.5 milyon kamu emekçisini ve emekliyi ilgilendiren 6’ncı Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinin sonucuna dair açıklama yaptı.

Saat 14.30’da yapılacağı duyurulan ortak basın toplantısı, yaklaşık bir buçuk saatlik gecikmeyle 15.50’de yapıldı.

Bilgin’in açıklamasına göre, memur ve memur emeklisinin maaşına 2022’nin ilk altı ayı için %5, ikinci altı ayı için %7, 2023’ün ilk altı ayı için %8, ikinci altı ayı için % 6 ve enflasyon farklarından oluşan zam yapıldı.

Bilgin, “Genel hususlar konusunda bir uzlaşmaya vardık. Ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” ifadesini kullandı. 

3600 ek gösterge için yine söz verdi

Bilgin, kamu emekçilerinin uzun süredir gündemde olan 3600 ek gösterge talebine dair ise yine sadece söz verdi. Bilgin, “Sözleşme kapsamında 3 bin 600 ek gösterge meselesi çalışma grubuyla tamamlanacak. Sözleşme kapsamı içinde tamamlanacaktır. Çalışmamızı yaptıktan sonra, kanun çıkarılması gerekiyor.” dedi. 

Seyyanen zam yok

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Memur-Sen’in 600 TL’lik seyyanen zam talebine dair ise “Seyyanen zam yok onun yerine sendika üyesi olan çalışanlarımızın 135 Tl olan ücretini 400 liraya çıkardık” dedi. 

Güncel konulu diğer haberler