Takip Et

Güncel

Kamu ihaleleri yandaş şirketlerin: 5 müteahhit şirkete 5 yılda 161 milyar liralık ihale

En çok kamu ihalesi alan şirketler sıralamasında yine ilk beşe yandaş Kalyon, Kolin, Cengiz, Erg, Rönesans girdi. Bu şirketlerin aldığı 55 ihalenin 52’si yine rekabete kapalı yapılırken 5 yılda 161 milyar liralık ihale aldılar.

AKP’nin ‘gözde’ müteahhit şirketleri, tüm büyük kamu ihalelerini almaya devam ediyor. Deprem, afet gibi dönemlerde uygulanmak üzere yürürlüğe konulan ‘davet’ usulü rutin hale getirildiği için de, Türkiye’de sürekli büyük deprem ve afetler oluyormuş gibi tüm ihaleler aynı şirketlere gidiyor. Büyük projelerle ilgili ihalelerin neredeyse tamamı kapalı olarak, istisna kabul edilen pazarlık usulüyle yapılıyor.

Hal böyle olunca da son 5 yılda da en çok ihale alan müteahhit şirketler sıralaması değişmiyor. Örneğin Dünya Bankası’nın 2020 sonunda açıkladığı listeye göre Limak, Cengiz, Kolin, Kalyon ve MNG, dünyada kamudan en çok ihale alan ilk 10 şirket arasında yer alıyor.

Duvar’da yer alan haberde; 2020 yılında açıklanmayan ihalelerin toplam tutarı yaklaşık 40.5 milyar TL olurken, açıklanan ihale tutarı 1 milyar 446 milyon TL olarak gerçekleşti.

İnşaat sektöründe son 5 yılda en çok kamu ihalesi alan müteahhitler sıralaması da açıklandı. ENR listesi olarak bilinen ve iki yıldır  ‘csnturkiye.com’ tarafından açıklanan listeye göre ilk 5’deki firmalar 5 yılda 161 milyar 306 milyon liralık 55 ihale aldı.

En çok ihale alan 5 şirket şöyle sıralandı:

1-Kalyon Holding

2- Kolin

3-Cengiz İnşaat 

4-ERG İnşaat

5-Rönesans Holding

Güncel konulu diğer haberler