Takip Et

Dünya

Kanada’da aşırı sıcaklar nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 808’e yükseldi

Kanada’da, 25 Haziran-1 Temmuz tarihlerini arasında yaşanan aşırı sıcaklar nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 808’ yükseldi

Kanada’nın batı eyaletlerinde aşırı sıcaklar nedeniyle yaşanan can kayıplarında güncelleme yapıldı.

British Columbia Adli Tıp Kurumu, British Columbia eyaletinde aşırı sıcaklar nedeniyle 25 Haziran-1 Temmuz tarihlerini kapsayan dönem için daha önce 719 olarak açıkladığı can kaybını 808 olarak güncelledi.

Kurum, aşırı sıcaklardaki “en ölümcül günün” 29 Haziran olduğunu ve bu tarihte sıcaklığın Lytton köyünde 46,9 santigrat derece ölçüldüğü belirtti. Bu sıcaklığın Kanada için “yeni bir rekor” olduğu ve kayıtlara geçen 808 can kaybının 300’ünün 29 Haziran’da yaşandığı ifade edildi.

Kuruma göre, eyalette son 5 yılın aynı döneminde bildirilen ortalama ölüm sayısı 198’di.

Ölenlerin birçoğu yaşlı

British Columbia Adli Tıp Kurumu Başkanı Lisa Lapointe, 3 Temmuz’da yaptığı yazılı açıklamada, 25 Haziran-1 Temmuz döneminde eyalet genelinde aşırı sıcaklardan toplam 719 kişinin öldüğünü duyurmuştu.

Lisa Lapointe, ölenlerin çoğunun yaşlılar olduğunu ve havalandırması yetersiz evlerde, tek başına yaşadıklarını ifade etmişti.

Lapointe, halka çağrısını tekrarlayarak, “Çevrenizde yaşayan yaşlıları mümkün olduğunca sık kontrol edin” demişti.

Sıcaklık yangınlara neden oluyor

Öte yandan Batı Kanada’da yaşanan aşırı sıcakları inceleyen uluslararası iklim bilimci grup World Weather Attribution, yaşananları “son derece nadir” olarak nitelendirdi.

Grup, küresel sıcaklıklar arttıkça bunun gibi aşırı sıcak hava dalgalarının daha olası hale geleceği konusunda uyardı. Kanada’nın batı eyaletleri haziran ayının son haftasından bu yana aşırı sıcakların etkisi altında bulunuyor. Aşırı sıcaklar, bölgede yüzlerce ayrı noktada orman yangınlarına da neden oluyor.

Dünya konulu diğer haberler