Takip Et

Güncel

Kanser hastası tutsağın tedavisinin engellenmesine pandemi gerekçesi

26 yıldır hapishanede olan hasta tutsak Adnan Yalçın’ın pandemi gerekçesiyle tedavi olamadığını belirten ailesi, siyasi hasta tutsaklara karşı intikamcı bir politika yürütüldüğünü dile getirdi.

Türkiye’deki cezaevlerinde bin 600’e yakın hasta tutuklu bulunuyor. Yaşanan hak ihlalleriyle bu sayıya her gün yenileri eklenirken, Kovid-19 salgınının başladığı günden bu yana salgın bahanesiyle tedavileri engellenen hasta tutukluların sağlık durumları daha da kötüleşiyor. Kimi ağır hasta tutuklular da “cezaevinde kalamaz” raporuna rağmen tahliye edilmiyor. Durumu gittikçe ağırlaşan Antep H Tipi Kapalı Hapishanesi’nde tutulan 26 yıllık tutuklu 59 yaşındaki Adnan Yalçın da bunlardan biri.

Mezopotamya Ajansı’ndan Mehmet Güleş’in haberine göre,  Adnan Yalçın’ın oğlu Welat Yalçın (30), babasının birden fazla hastalığının olduğunu belirterek, bu hastalıkların tamamının cezaevinde baş gösterdiğini söyledi. Babasının Diyarbakır Cezaevi’nde bağırsak (Kolon) kanserine yakalandığını paylaşan Yalçın, “Bunun üzerine ameliyat edildi. Ağır geçen ameliyat sırasında kalbi durdu ve doktorların müdahalesi sonucu yeniden kalbi çalıştırılarak hayata döndürüldü” diye belirtti.Yalçın, sonraki yıllarda bu kez, Hepatit B, bel fıtığı ve kalp rahatsızlıkları görülen babasının cezaevi yaşamının daha da zorlaştığını dile getirdi. Yalçın, özellikle Kovid-19’un pandemisinin başlamasıyla birlikte, bu durumun bahane edilerek hasta tutukluların tedavilerinin engellendiğini kaydetti. 

Hapishanede Kalamaz Raporuna Rağmen Tahliye Edilmedi 

Babasının “cezaevinde kalamaz” raporuna rağmen tahliye edilmediğini aktaran Yalçın, “Son dönemde çete lideri Sedat Peker’in basına yansıyan videolarıyla ATK’de nasıl ve kime göre olumlu rapor düzenlenip tahliyeler yapıldığı ortaya çıktı. Aynı ATK’ler hasta olan siyasi tutuklular için ‘cezaevinde kalabilir raporu’ düzenliyor. Bu nedenle ATK raporları gerçeği yansıtmıyor. 80 yaşındaki Mehmet Emin Özkan hastalığına rağmen tahliye edilmiyor. Özkan, ailesini dahi tanıyamıyor, duymuyor, arkadaşların yardımları olmadan kendi temel ihtiyaçlarını dahi karşılayamıyor. ATK’nin siyasi tutsaklara yönelik bu özel uygulamasını bir hasta tutsak yakını olarak kınıyorum” dedi.

Hapishanelerdeki hak ihlallerinin pandeminin başlamasıyla birlikte daha da arttığını ekleyen Yalçın, babasıyla en son 2020 Şubat ayında açık görüş yapabildiklerini aktardı. Kapalı görüşlerin ise iki kişiyle sınırlandırıldığına dikkat çeken Yalçın, “Sadece haftalık telefon görüşmesi yapabiliyoruz. Yine pandemi gerekçesiyle cezaevlerinde spor, sohbet ve kurs gibi sosyal faaliyetlerin tamamen kısıtlanmasının tek amacı var, o da tutsaklara zindan içinde zindan yaşatmak” ifadelerinde bulundu.

Güncel konulu diğer haberler