Takip Et

Güncel

Kayyım Naci İnci’yi protesto eden Boğaziçi öğrencilerine uzaklaştırma cezası verildi

Kayyım Rektör Naci İnci’nin talebiyle Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine Fen-Edebiyat Fakültesi Disiplin Kurulu tarafından okuldan bir haftalık uzaklaştırma cezası verildi.

4 Ekim 2021’de, Boğaziçi direnişinin 274’üncü, akademisyen nöbetinin 183’üncü gününde 2021 girişli hazırlık öğrencileri de kayyım yönetimin online eğitim kararlarına karşı nöbete dahil olmuşlardı. Öğleden sonra, Hazırlık öğrencilerinin basın açıklamalarını okuduğu esnada kayyım yönetiminin genel sekreteri Nedim Malkoç’un hakkında çıkan yürütmeyi durdurma kararına rağmen hala kayyım kadrosunda çalışmaya devam ettiği vurgulanmıştı. Açıklamanın ardından Naci İnci, aracıyla üniversiteden ayrılırken öğrenciler tarafından protesto edilmiş; protestoya katılan öğrenciler ÖGB tarafından darp edilmişti.

Kayyım Rektör Naci İnci’nin protesto edilmesinin ardından kampüs içinde ve dışında toplamda 10 öğrenci gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınan öğrencilerden Enis Berke Gök ve Caner Perit Özen de tutuklanmıştı. Berke ve Perit, hâlâ tutuklu bulunuyor.

Bugün ise kayyımlık önündeki Naci İnci protestosuna ve online eğitimin sona erdirilmesi nöbetine katılan öğrencilere, Fen-Edebiyat Fakültesi Disiplin Kurulu tarafından bir haftalık uzaklaştırma cezası verildiği duyuruldu.

Güncel konulu diğer haberler