Takip Et

Güncel

Kobanê davasının duruşması 23 Eylül’e ertelendi

Kobanê davasına, mahkeme başkanının korona temaslısı olması nedeniyle başka bir heyet baktı. Dördüncü tur duruşmaları 23 Eylül’e ertelendi.

IŞİD’in Kobanê’ye yönelik saldırılarına karşı 6-8 Ekim 2014’te gerçekleştirilen eylemler gerekçesiyle HDP eski Eş Genel Başkanları, Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyeleri ve yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 20’si tutuklu 108 kişi hakkında açılan Kobanê davasına devam edildi. Duruşma mahkeme başkanının Kovid-19 temaslısı olduğu gerekçesiyle ertelendi.

Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesince, Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü’ndeki salonda görülen duruşmaya, tutuklu siyasetçilerden bazıları bulundukları cezaevlerinden videokonferans aracılığıyla katıldı, diğer sanıklar ve taraf avukatları salonda hazır bulundu.

Duruşmada, avukatları mahkeme başkanının Kovid-19 temaslısı olduğunu öğrendiklerini belirterek, başkanın sağlık durumunun netleşinceye kadar müvekkillerinin savunma yapmak istemediklerini ifade etti. Söz alan Selahattin Demirtaş ve Gülten Kışanak da savunma yapmak istemediklerini söyledi.

Bugünkü celsede savunma yapması beklenen sanık Meryem Adıbelli de haftaya savunma yapmak istediğini ifade etti.

Müzakerenin ardından ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, müstemir yetkili mahkeme başkanın koronavirüs temaslısı olduğunun bildirilmesi üzerine, sanıklar ve müdafilerinin de talepleri doğrultusunda duruşmayı 23 Eylül’e erteledi. Mahkeme, tutuklu sanıkların mevcut hallerinin devamına hükmetti.

Güncel konulu diğer haberler