Takip Et

Güncel

KONDA: HDP’nin oyu yüzde 15’e ulaşabilir

KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır, seçim barajının düşürülmesiyle HDP’ye verilen desteğin düşeceğini hesap edenlerin hata yaptığını belirterek, “HDP’nin önümüzdeki seçimde kendi doğal seçmeniyle bile yüzde 15’e ulaşma ihtimali söz konusu” değerlendirmesinde bulundu.

Seçim barajı ile Kürt seçmen oylarını değerlendiren KONDA Araştırma ve Danışmanlık Genel Müdürü Bekir Ağırdır, gelecek seçimde HDP’nin oylarının düşeceğini iddia edenlerin hatalı olduğunu belirterek, dikkat çekici bilgiler verdi.

T24’ten Murat Sabuncu’nun sorularını yanıtlayan Ağırdır, Kürtleri ihmal etmenin bir bedeli olacağını belirterek, şu ifadeleri kullandı:

”Türkiye sadece muhafazakar ve sekülerlerin uzlaşmasında huzur bulamaz. Gerekli ama yeterli değil. Kürtleri yok saydığınız bir uzlaşma mümkün değil. İşin bir yanı bu. Bunun kaç kişi farkında bu ayrı bahis ama Türkiye bu meseleyi çözmeden ve bu yeni hayat Kürtler kendi kimlik, ihtiyaç ve talepleri üzerinden uzlaşmaya dahil olmadan -illa aktör bazında kast etmiyorum- yeni bir hayat inşa etme şansımız yok.”

‘Kürt nüfusu ıskalanıyor’

Z Kuşağı tartışmalarında Kürt nüfus oranının ıskaladığını belirten Ağırdır, sözlerine şöyle devam etti:

”Baraj tartışmaları da var. Baraj niye 7’ye düşürüldü. İktidar kanadı temsilcilerinin konuşma ve tespitlerine bakıyorum. Hep şöyle bir varsayım dillendiriliyor. HDP’nin oyunda önemli bir oranda ödünç oy var. Her evde bir insan, kadın ya da koca biri CHP’ye oy vermiş öteki de barajı geçsin diye HDP’ye oy vermiş. Baraj düşünce HDP, gerçek oyu olan 6-7’lere düşecekmiş gibi bir varsayım var. Ben bir şey söyleyeyim; il il, 81 ilin 2019 yerel seçimleri, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden bu yana yaşlardaki değişimi ve yeni seçmeni hesapladığın zaman 23-24 ilde, genç nüfusun ya da 24 yaş altı nüfusun -hepsi yeni oy kullanacak değil ama- bugünün 16-24 yaş arasındaki nüfusun yüzde 25 ila 30 olduğu iller var, yüzde 7-8’de kaldığı iller var. O yüzde 25-30 arasında kalan iller hangileri biliyor musun? Kürtlerin yoğunlukta olduğu iller.’

Çünkü Türklerde 70 büyüğe 30 çocuk var. Kürtlerde 45 büyüğe 55 çocuk var. Her yıl kabaca bir milyon seçmen ekleniyorsa, 1 milyon yeni seçmen nüfusunda bizim tespitimiz üzerinden söylüyorum. Genel nüfus oranında Kürt nüfusu yüzde 18 iken bu 1 milyon yeni seçmende yüzde 22-23 oranında. Bu şu demek; tıpkı biraz önce tartıştığımız konuştuğumuz gibi muhafazakarlar ve sekülerler kendi kültürel kimliklerinden yola çıkarak kendi kimliklerini temsil eden partilere oy vereceklerse, Kürtler de kendilerini temsil eden Kürt partisine oy verecekler. Dolayısıyla HDP’nin 13’ten 12’den 7’ye düşeceği varsayımı değil önümüzdeki seçim sürecinde HDP’nin kendi doğal seçmeniyle bile yüzde 15’e ulaşma ihtimali söz konusu.”

Güncel konulu diğer haberler