Takip Et

Güncel

Konya’da 7 kişinin katledildiği saldırı birçok ilde protesto edildi: “İktidarın ırkçı politikalarından cesaret alınıyor”

Konya’da yapılan katliama birçok yerde yapılan açıklamalarla protesto edildi. Açıklamalarda, “Bu saldırıların ırkçı bir temele dayandığını, iktidarın ayrımcı ve ırkçı politikalarından cesaret aldığını, beslendiğini gizlemeye kalkarsa iktidar politikalarına ortak olmuş demektir” diye belirtildi.

Konya’nın Meram ilçesinde Dedeoğulları ailesine yönelik yapılan ırkçı saldırı sonucunda 7 kişinin katledilmesine ilişkin birçok yerde tepki gösterildi. Katliamın sorumlusunun iktidar olduğu belirtilen açıklamalarda, “Bu saldırıların ırkçı bir temele dayandığını, iktidarın ayrımcı ve ırkçı politikalarından cesaret aldığını, beslendiğini gizlemeye kalkarsa iktidar politikalarına ortak olmuş demektir” diye belirtildi.

Batman 

İHD Batman Şubesi Konya’nın Meram ilçesinde Dedeoğulları ailesine yönelik ırkçı saldırı sonucu 7 kişinin katledilmesine tepki gösterdi. Şube binasında yapılan açıklamaya şube yönetici ve üyeleri katıldı. İHD Yönetim Kurulu Üyesi Gülbahar Kaya, Kürtlere yönelik nefret söylemlerinin akıl almaz bir boyut kazandığını söyledi. Kaya, “Bu nedenle siyasi iktidarı bir kez daha ayrımcı ve nefret içerikli söylem ve politikaları terk etmeye, cezasızlık zırhını kaldırmaya ve toplumsal barışa daha fazla zarar vermemeye davet ediyoruz. Bunun ilk adımı da Konya’nın Meram ilçesinde yaşanan bu elim olayı bir an önce aydınlatmak olmalıdır. Dolayısıyla demokrasi, barış ve insan haklarından yana olan herkesi ortak tutum almaya, ayrımcılığa, nefret söylemine ve şiddete hayır, demeye davet ediyoruz” dedi.

Urfa 

Urfa Emek ve Demokrasi Platformu Konya’nın Meram ilçesinde aynı aileden 7 kişinin katledildiği katliamı yaptıkları basın açıklaması ile kınadı. Ahmet Bahçıvan İş Merkezi’nde yapılan açıklamaya Hakların Demokratik Partisi (HDP) Urfa Milletvekili Ayşe Sürücü, Barış Anneleri İnisiyatifi üyelerinin yanı sıra platform bileşeni demokratik kitle örgütü temsilci ve üyesi onlarca kişi katıldı. “Konya’da katliam var”, “Ortak yaşam için ırkçılığa geçit yok” dövizlerinin taşındığı açıklamada konuşan, Urfa İHD Yönetim Kurulu Üyesi Müslüm Saraçoglu, Dedeoğulları ailesinin 12 Mayıs ‘tarihinde 60 kişilik ırkçı grup tarafından saldırıya uğradığını hatırlattı.

Yapılan saldırı sonrası etkin bir soruşturma yapılmadığının altını çizen Saraçoglu, “Türkiye’de Kürtlere yönelik yapılan tüm saldırılarda ve katliamlarda etkin bir soruşturmanın yapılmayarak, faillerinin ve azmettiricilerinin bulunmak istenmemesi, yargılamalarının zamanaşımına uğratılması söz konusudur” diye konuştu. Kürt halkının yapılan saldırılar karşısında boyun eğmeyeceğini belirten Saraçoglu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Emek ve demokrasi platformu olarak, öncelikle katledilen aile fertlerine ilişkin Kürt halkına baş sağlığı dileklerimizi iletiyor, bu saldırılara zemin hazırlayan, toplumsal barışı zedeleyen ve çatışmayı körükleyen uygulamaları ve politikaları reddediyoruz! Irkçı saiklerle nefret suçu kapsamında işlenen suçların, kastı ve ihmali bulunan faillerin tespitiyle birlikte, etkin bir yargısal faaliyet yürütülerek cezalandırılmaları gerektiğini, davanın takipçisi olacağımızı kamuoyunun bilgisine sunarız.”

Açıklama alkışlar ile son buldu. 

Hatay

HDP Hatay İl Örgütü, Konya’da yaşanan ve aynı aileden 7 kişinin katledildiği saldırıyı kınadı. HDP Hatay İl Örgütü binası önünde yapılan açıklamaya kentteki sivil toplum örgütleri ve siyasi partiler temsilcileri ile TİP Hatay Milletvekili Barış Atay da destek verdi.

Kitle sık sık “Yaşasın halkların kardeşliği”, “Baskılar bizi yıldıramaz” ve “İnadına barış inadına kardeşlik” sloganı attı. Açıklamada konuşan HDP Hatay İl Eşbaşkanı Kerem Nalbant, yaşanan orman yangınlarına da tepki göstererek, “Bir ormanı yakmak; insanlığı öldürmekle eşdeğerdir. TİP Hatay Milletvekili Barış Atay, HDP ve Kürt halkına dönük sistematik ve kurumsal bir saldırının olduğuna değinerek, AKP ve MHP’nin HDP’yi “terörize” ettiği dil nedeniyle Konya’da bir ailenin katledildiğine dikkat çekti. 

Hatay Barosu da yayımladığı yazıl açıklamada bu saldırının insanlığa ve yaşam yapıldığı belirtilerek, bu olayda sorumluluğu olanların ve katillerin bir an önce yakalanarak adalete teslim edilmesi gerektiğini belirtti. 

İskenderun

HDP İskenderun İlçe Örgütü de binalarının önünde yaptıkları basın açıklamasıyla Konya’da yaşanan ve aynı aileden 7 kişinin katledildiği saldırıya tepki gösterdi. Açıklamada konuşan HDP İskenderun İlçe Eşbaşkanı Hülya Ateş, Konya’da yaşanan katliamı kınayarak, “Bu saldırıların ırkçı bir temele dayandığını, iktidarın ayrımcı ve ırkçı politikalarından cesaret aldığını, beslendiğini gizlemeye kalkarsa iktidar politikalarına ortak olmuş demektir. Bunlar öyle kişisel husumet, kişisel çıkar, münferit öfke ile açıklanabilecek olaylar değildir. Tersine, sistematik bir planın adım adım hayata geçirilen vahşi uygulamalarıdır. Hep birlikte yeter diyelim, faşizme ve ırkçılığa hep birlikte dur diyelim, eşit demokratik, ortak yaşamı hep birlikte savunalım” dedi.

Adana 

Adana Barosu, yayınladığı açıklamada, “Son dönemde artan, etnik sebeplerle ve ırkçı bir saikle yapıldığı değerlendirilen olaylar nedeniyle 21 Temmuz tarihinde 15 Baro, yaşanan olaylara dikkat çekmek amacıyla bir açıklama yapmış fakat bu açıklama dikkate alınmak yerine Barolarımız yandaş medya eliyle terörize edilmiştir. 25 Temmuz tarihinde 48 Baro ortak açıklama yaparak yaşanan olaylara yeniden dikkat çekilmiştir. Yapılan açıklamalarda vurgulanan endişeler ne yazık ki nefret suçlarına karşı cezasızlık politikası nedeniyle katliama dönüşmüştür” dedi

Şırnak

Konya’nın Meram ilçesinde Dedeoğulları ailesine yönelik yapılan ırkçı saldırıda 7 kişinin katledilmesine Cizre’den tepki gösterildi. HDP İlçe Örgütü binası önünde yapılan açıklamaya HDP İl ve ilçe yöneticileri, TJA aktivistleri ile çok sayıda kişi katıldı. Kitle adına konuşan HDP Şırnak Milletvekili Nuran İmir, saldırıdan nefret söylemlerini yayan iktidarın sorumlu olduğunu kaydetti.

Açıklama 5 dakikalık oturma eyleminin ardından son buldu.

Dersim

Dersim’de bulunan siyasi partiler ve İHD yapılan katliama ve artan ırkçı saldırılara tepki gösterdi. Saldırıların katliamlara dönüşmesini iktidarın söylemlerinden kaynaklandığını belirten siyasi parti ve dernek yöneticileri, ırkçı saldırılara karşı tek çözümün emek ve demokrasi güçlerinin ortak mücadelesinden geçtiğini söyledi.

HDP Dersim İl Eşbaşkanı Nurşat Yeşil, Konya’da Karslı Kürt aileye yapılan saldırının bilinçli ve planlı bir saldırı olduğunu belirtti. Mayıs ayında aynı aileye linç girişiminin yaşandığını hatırlatan Yeşil, “Aile daha önce saldırıya uğruyor ve yetkililer aileye korumak yerine saldırıyı gerçekleştirenleri koruyor. Burada devletin ve yargının taraflı yönünü görmememiz mümkün değil. Bu saldırı bilerek ve planlı olarak gelmiştir. Saldırı sadece saldırıyı yapanlar değil sistemin, yargının ve kolluğun hepsinin ortak politikalarıyla gelişmiştir” dedi.

Diyarbakır

Diyarbakır’da bulunan Sivil Toplum Örgütleri temsilcileri, Konya’nın Meram ilçesinde aynı aileden 7 kişinin katledildiği ırkçı saldırıya ilişkin Koşuyolu Parkı’nda bulunan İnsan Hakları Anıtı önünde basın açıklaması düzenledi. Birçok kişinin katıldığı açıklamanın Türkçesini İnsan Hakları Derneği (İHD) Diyarbakır Şube Başkanı Abdullah Zeytun okurken Kürtçeyi ise Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Eşbaşkanı Songül Aytek Avşar okudu. Açıklamada sık sık “Faşizme karşı omuz omuza” ve “Hak hukuk adalet direnerek gelecek” sloganları atıldı. 

Zeytun, Konya’da gerçekleşen saldırının toplumsal, ekonomik ve siyasi politikalardan bağımsız olmadığını, toplumsal kutuplaşmalara sebep olduğunu belirterti. Kürtlere yönelik yaşam hakkı başta olmak üzere ağır insan hakları ihlallerine yol açan bu saldırıları kınadıklarını ifade eden Zeytun, “Kürt kimliği ve Kürtçe dilini kullanmaktan kaynaklı her türlü ırkçı saldırılara zemin hazırlayan toplumsal barışı ve bir arada yaşama kültürünü zedeleyen politikalardan ve söylemlerden vazgeçilmesini, ırkçı saldırıların önüne geçmek için herkesi ortak tepki koymaya davet ediyor, etkin bir şekilde bütün yönleriyle soruşturmanın yürütülerek faillerin cezalandırılmasını, ihmali olan kamu görevlileri hakkında da idari ve adli soruşturmaların başlatılmasını talep ediyoruz” dedi. 

Açıklama alkışlar ve sloganlarla son buldu.

Konya Meram’da yaşanan ırkçı saldırı sonucu aynı aileden 7 kişinin katledilmesine ilişkin yazılı açıklama yapan Dersim Barosu, “Saldırıları münferit olaylar olarak görmek mümkün değildir” dedi. Yargının uyguladığı cezasızlık politikası ile bu tarz saldırılara çanak tutulduğuna dikkat çekilen açıklamada, “Canımız için endişe ediyoruz” diyen bir aileyi yaşatamayan devletin, katliamı gerçekleştiren faillerin en kısa sürede yargı önüne çıkarılmasını talebinde bulunuldu. Nefrete ve ırkçılığa karşı yaşamı ve barışı savunmaktan başka çözüm yok. Tüm sorumluların açığa çıkarılarak yargılanması için olayın takipçisi olacağımızı duyurur, saldırıda yaşamını yitirenlerin yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı dileriz.”

Van

İHD Van Şubesi ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Van Temsilciliği ortak açıklama yaparak, Konya’nın Meram ilçesinde Dedeoğulları ailesine yönelik yapılan ırkçı katliamı kınadı. İHD Van Şube Başkanı Avukat Mehmet Karataş, yaşanan katliamın siyasi iktidarın ayrımcı ve nefret içerikli söylem ve politikaları sonucu olduğunu söyledi.

Kars

Kars HDP İl Örgütü, düzenlediği basın toplantısıyla Konya’da yapılan katliama tepki gösterdi. HDP İl Eşbaşkanı Cengiz Anlı, “Katledilen ailemiz, Kars’tan Konya’ya göç eden yoksul bir Kürt ailemizdir. Ailemiz, 12 Mayıs 2021 tarihinde Konya’nın Meram ilçesine bağlı Hasanköy Mahallesi’nde daha önce linçe uğramış, dün maalesef eli kanlı faşist ve ırkçı güruhlar tarafından evleri ateşe verilerek hunharca katledilmişlerdir. Aynı kişiler tarafından defalarca tehdit edilmelerine rağmen hiç bir güvenlik önlemleri alınmadı. Kürtlere yönelik düşmanlaştırıcı politikaları bu katliama zemin hazırlamıştır. Günlerdir HDP’ye dönük geliştirilen ırkçı dalganın sonucu yaşanan bu katliamın hukuki gereği yapılmalıdır. Partimizi ve Kürt halkını toplumsal, hukuki ve siyasi olarak etkisiz kılamayanlar, katliam, nefret söylemi, linç girişimleri ve ırkçılığı devreye sokarak sonuç almaya çalışmaktadır. Deniz Poyraz’ı katleden katiller dün kirli yüzlerini Konya’da bir kez daha ortaya çıkardılar. Biz her zaman söyledik, nefret dili halkları bir birine düşmanlaştırır, nefret dili ölüm ve zulme sebep olur” dedi. 

Ağrı

Ağrı HDP İl Örgütü, tarafından da katliama tepki göstermek amacıyla parti binası önünde açıklama yapıldı. HDP Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir, bu saldırır Kürtlere ilk saldırı olmadığını ve iktidarın ayrıştırıcı dile ile buna zemin hazırlandığını söyledi. Konya Katliamı’nın bilinçli, organize edilmiş bir katliam olduğunu söyleyen Taşdemir, “Daha önce bu aileye saldıranlar, tutuklandıktan sonra arka kapıdan tahliye edilerek bu katliama yol verildi” dedi. Açıklamanın ardından 5 dakikalık oturma eylemi yapıldı. 

Iğdır, Muş, Bitlis ve ilçelerinde de katliam protesto edildi. (MA)

Güncel konulu diğer haberler