Takip Et

Güncel

Kürt Dil Mitingi için toplanan kitle polis ablukasında

Kürt Dil ve Kültür Ağı, bugün Amed’te yapılacak olan dil mitingine pandemi gerekçesiyle izin verilmemesini protesto ediyor

Kürt Dil ve Kültür Ağı, Kürtçenin eğitim ve resmi dil olması talebiyle startını verdiği dil mitinglerinin finalini bugün Diyarbakır İstasyon Meydanı’nda gerçekleştirmek istedi. Miting Tertip Komitesi’nin yaptığı başvuruya Diyarbakır Valiliği, pandemiyi gerekçe göstererek izin vermedi. Kürt Dil ve Kültür Ağı bileşenleri, bunun üzerine Yenişehir ilçesi Ofis Semti’nde toplanıp açıklama ve yürüyüş yapmak istedi. İstasyon Meydanı’na çıkan caddeler ile Ofis Semti zırhlı araçlarla yüzlerce polis tarafından ablukaya alındı. 

Sanat Sokağı girişinde toplanan Kürt Dil ve Kültür Ağı bileşenlerinin temsilcileri, polislerce abluka altına alındı. Dışarıdan halkın gruba dahil olması engellenirken, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Yenişehir ilçe binasından çıkan kişiler polislerce durdurularak Sanat Sokağı’na geçişleri engellendi. Kitle polis ablukası altında engellemeyi protesto ediyor. 

Güncel konulu diğer haberler