Takip Et

Kültür-Sanat

Sanatçı Mem Ararat konseri Keçiören Belediyesi tarafından “Kürtçe şarkı çalınacağı” gerekçesiyle iptal edildi

Sanatçı Mem Ararat, Ankara Keçiören Belediyesine bağlı Neşet Ertaş Kültür Merkezi Salonunda 4 Aralık’ta gerçekleştirilmesi planlanan konserinin “Kürtçe şarkı” gerekçesiyle iptal edildiğini duyurdu.

Sanatçı Mem Ararat, 4 Aralık’ta Ankara Keçiören Belediyesine bağlı Neşer Ertaş Kültür Merkezi Salonunda gerçekleştirilecek konserinin belediye tarafından “Kürtçe şarkı çalınacağı” gerekçesiyle iptal edildiğini duyurdu.

Mem Ararat, sosyal medya hesabından bir açıklama yayımlayarak Keçiören Belediyesi’nin “Kürtçe şarkı çalınacağı” gerekçesiyle sözleşmeyi tek taraflı feshettiğini belirtti. Sözleşmenin imzalandığını, biletlerin satışa çıkarıldığını, uçak ve otel rezervasyonlarının yapıldığını belirten Ararat, “Bu akşam geç saatlerde Belediyeden bir yetkili Ziz Müzik’i arayarak: ‘Konserde Kürtçe şarkı çalınacağını bilmiyorduk, Keçiören Belediyesi olarak buna izin vermeyeceğiz ve bu yüzden tek taraflı olarak sözleşmeyi fesh ediyoruz’ denildi. Bundan dolayı Ankara konserimizin iptal olduğunu üzülerek belirtmek istiyorum. Kuşkusuz bu bir nefret suçudur” dedi.

”Kürtç’ye dönük bu nefret suçunu kınıyorum”

Mem Ararat’ın konuyla ilgili açıklaması şu şekilde;

“Bildiğiniz gibi 4 aralık 2021’de Ankara Keçiören Belediyesine bağlı Neşet Ertaş Kültür Merkezi Salonunda bir konserimiz gerçekleşecekti. Günler önesinden organizasyondan sorumlu arkadaşlarımız (Ziz Müzik Organizasyon) bütün resmi başvuruları yapmış ve salon ile sözleşme imzalanıp salonun ücreti yatırıldıktan sonra biletler Biletix üzerinde satışa çıkarılmıştı. Biletlerin büyük bir kısmı satıldı bildiğim kadarıyla. Bütün müzisyenlerin uçak ve otel rezervasyonları da yapıldı.

Bu akşam geç saatlerde Belediyeden bir yetkili Ziz Müzik’i arayarak: “Konserde Kürtçe şarkı çalınacağını bilmiyorduk, Keçiören Belediyesi olarak buna izin vermeyeceğiz ve bu yüzden tek taraflı olarak sözleşmeyi fesh ediyoruz” denildi. Bundan dolayı Ankara konserimizin iptal olduğunu üzülerek belirtmek istiyorum. Kuşkusuz bu bir nefret suçudur. Kürtçe’ye dönük bu nefret suçunu işlediği için Keçiören Belediyesini esefle kınıyorum. Ve biz şarkılarımızı hep bir ağızdan söylemeye devam edeceğiz ve yine Kürtçe söyleyeceğiz, hem de bütün ağız ve lehçelerde…

Mağduriyet yaşanmaması adına bilet alan dostlarımızın Biletix üzerinden biletlerini iade etmelerini rica ediyorum. 

Siz dostların takdirine ve bilgisine saygıyla… Mem”

Urfa Barosu konser yasağına tepki gösterdi

Urfa Barosu, Kürt sanatçı Mem Ararat’ın 4 Aralık’ta Ankara’nın Keçiören ilçesinde bulunan Neşet Ertaş Kültür Merkezi’nde yapılması planlanan konserin, “Kürtçe müzik yapılacak” gerekçesiyle iptal edilmesine ilişkin yazılı açıklama yaptı. Son dönemde Kürtçeye yönelik artan baskı ve saldırılara dikkat çekilen baro açıklamasında, “Görünen o ki Kürt dili karşıtlığı, herkese eşit davranması gereken bazı kurumlara da sirayet etmiş, toplum bu ayrımcı tutumlara, oluşan siyasi atmosfer dolayısıyla ciddi bir tepki de verememektedir” denildi.  Devlet kurumları ve bağlı kuruluşların yurttaşlar arasında ayırım yapmadan kamu hizmeti vermekle mükellef olduğu hatırlatılan açıklamanın devamında, şu ifadelere yer verildi:

“4 Aralık 2021 tarihinde Ankara Keçiören Belediyesine bağlı Neşet Ertaş Kültür Merkezi’nde Ziz Müzik Organizasyonu’nun düzenleyeceği konser, belediyenin bir yetkilisi tarafından: ‘Konserde Kürtçe şarkı çalınacağını bilmiyorduk, Keçiören Belediyesi olarak buna izin vermeyeceğiz ve bu yüzden tek taraflı olarak sözleşmeyi fesh ediyoruz’ ifadeleri kullanılmıştır. Bu tavrın Kürt dilini ‘bilinmeyen bir dil’  olarak tanımlayanlardan cesaret aldığı açıkça ortadadır. Kürt diline ve Kürt halkına karşı nefret ve halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama suçları nedeniyle yasal yollara başvuracağımızı ve sürecin takipçisi olacağımızı kamuoyuna bildiriyoruz.” 

Urfa Barosu Anadil Komisyonu’nun bugün konseri yasaklayan belediye yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulunacağı belirtildi.

Kültür-Sanat konulu diğer haberler