Takip Et

Güncel

Kuzey Star Tersanesi’nde işçiler zehirlendi, zehirlenen işçileri kurtarmak isteyen işçi elektrik akımına kapıldı

İstanbul Tuzla’da Kuzey Star Tersanesi’nde geçen hafta 8 işçi, karbondioksit gazının açık bırakılması sonucu zehirlendi. Zehirlendiği için hareketsiz yatan iki işçiyi kurtarmaya giden işçiyi de koruyucu ekipmanı olmaması sebebiyle elektrik çarptı.

İstanbul Tuzla’da bulunan Kuzey Star Tersanesinde geçen hafta 8 işçi gazdan zehirlendi. Zehirlenen işçileri kurtarmak isteyen ancak koruyucu donanımı olmayan bir işçi elektrik akımına kapıldı. İşçilerden haber alamadıklarını belirten sendikalar soruyor: İşçilere ne oldu?

DİSK’e bağlı Dev Yapı-İş’in Twitter’dan paylaştığı videoya göre bir sepet içerisinde 3 işçi, aşağıda hareketsiz yatan 2 işçinin yanına indi ve 2 işçiyi de sepetin içine koydu. Bu sırada üzerinde hiçbir kişisel koruyucu donanım olmayan bir işçi elektrik akımına kapıldı. Akıma kapılan işçiyi, sepetteki diğer işçi elbiselerinden tutarak kurtardı. İşçilerin bulunduğu sepet o sırada yukarı doğru çekildi.

Dev Yapı-İş tarafından yapılan açıklamada, “Zehirlendiği için hareketsiz yatan 2 kişiyi kurtarmaya giden işçiyi de eklektik çarpıyor. Akıbetleri ne oldu bilmiyoruz. Tersanede hiçbir şey olmamış gibi üretim son hız devam ediyor. Patronlar için işçinin hiçbir değeri yok, dışarda işsiz çok. 1 hafta önce yaşanan olayda işçilerin durumu ne oldu bilmiyoruz. Tersanede birçok işçinin haberi yok. Haberi olan da işten atılma korkusu ile bir şey söylemiyor. Olayı tesadüfen gören ve cesaretini toplayıp bugün bizimle paylaşan işçi de korktuğu için bugüne kadar bir şey söylememiş. Bugünkü çalışma düzeninde bu ölümüne çalışma şeklinde biz işçiler tesadüfen yaşıyoruz. Kârından başka bir şey düşünmeyen patronlar için bizim hayatımızın bir önemi yok. Bizler bu ölüm düzenini ancak örgütlenerek değiştirebiliriz” dendi. (Evrensel)

Güncel konulu diğer haberler