Takip Et

LGBTİ+

LGBTİ+’lara Maçka Parkı’nda piknik yasağı

Şişli Kaymakamlığı Onur Haftası kapsamında Maçka Demokrasi Parkı’nda LGBTİ+’ların düzenlenmek istediği pikniği yasakladı. Tepkiler sonrası parkı açan polis, gökkuşağı rengini taşıyan herhangi bir materyal almadı.

Parkın girişi polislerce kapatıldı. Polis, ana giriş kapısından girişleri yasaklarken parka girmek isteyenleri arka kapıya yönlendirdi. Arka kapıda yapılan aramada gökkuşağı ve LGBTİ bayrakları alınmadı.

Ana giriş kapısından girmek isteyenlere gerekçe sunulmazken, “Bir nedeni yok, yasak” denildi. 

Avukatlar ve pikniğe gitmek isteyenler bir süre kapıda bekletilmesinin ardından içeri alındı. “Yan yana durursanız sizi dağıtırız diyen” polis piknik yapmak isteyenleri izliyor.

Komiteden Umut Rışvanlı ve avukat Levent Pişkin içeri alınmadıkalrı sırada ana kapı önünde açıklama yaptı.

Avukatlar da parka alınmadı

Pişkin kendisinin de gökkuşağı bayraklı maskeyle parka alınamdığını belirterek şöyle konuştu:

“2911 sayılı kanuna göre 24 saat önce tebliğ edilmesi gerekiyor yasağın. Böyle bir yasaklama kararının geçerli olmadığını söylememize, bunun kanunsuz bir uygulama olduğunu söylememize rağmen polis ısrar ediyor bizi içeri almamakta. İçeri gökkuşağı maskeleriyle girmemiz yasak. ‘LGBTİ unsuru’ dedikleri şeylerle içeri girmemiz yasak. Beni de maskemle almadılar, maskeyi çıkarmamıza rağmen almadılar. Ve çanta araması yapıyorlar, usulsüz bir arama kararı alıp yapıyorlar bunu, önleyici arama adı altında. Burada işleyen her şey, yapılan her şey hukuksuz”

Park açıldı.

 Parkın önünde bir araya gelen kitlenin tepkisi üzerine park girişi açıldı. Ancak parka gökkuşağı rengini taşıyan herhangi bir materyal alınmadı.

LGBTİ+ konulu diğer haberler