Takip Et

Güncel

Mayıs ayında 255 kişinin yaşam hakkı ihlal edildi

CHP’li Sezgin Tanrıkulu’nun açıkladığı Mayıs 2021 Hak İhlalleri Raporu’na göre; 306 işkence ve kötü muamele olayı yaşandı, 255 kişinin yaşam hakkı ihlal edildi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, “Mayıs 2021 Hak İhlalleri Raporu” nu açıkladı. Rapora göre, Mayıs ayında 255 yaşam hakkı ihlali yaşandı. Bu kapsamda “Yargısız infaz, rastgele ateş açma, dur ihtarı” başlığında 1, hapishanede ölüm 5, kadın katliamı 17, iş cinayeti başlığında ise 232 yaşam hakkı ihlali yaşandı.

306 işkence olayı

İşkence olayları kapsamında toplamda 306 hak ihlali yaşandı. Raporda “işkence” başlığı altında 219 hak ihlali yaşanırken, “hapishanelerde işkence ve kötü muamele” kapsamında ise 87 ihlal yaşandı.

Raporda düşünceyi ifade özgürlüğü kapsamında 43 ihlal yaşandı. Bu kapsamda, mahkum olan gazeteci, yazar, yayıncı sayısı 1, gözaltına alınan gazeteci sayısı 3, dava-soruşturma açılan gazeteci sayısı 2, toplatma, ceza, erişim engelleme kararları sayısı 20, düşünceyi ifade nedeniyle soruşturma/dava açılan 1 iken bu kapsamda tutuklanan sayısı 13, mahkum olan sayısı ise 3 olarak belirtildi.

Raporda örgütlenme özgürlüğü kapsamında 28 ihlal yaşandığına yer verilirken, toplantı, gösteri özgürlüğü kapsamında yaşanan hak ihlali sayısı 691 hak ihlali yaşandı. Bu kapsamda basın açıklaması, etkinlik, eylemlerde gözaltına alınanlar, tutuklananların sayısı 624, saldırıda bulununan etkinlik, basın açıklama sayısı 56, yasaklanan, engellenen etkinlik, gösteri, tiyatro 7, etkinlik ve eylemlerin yasaklandığı ile sayısı 4 olarak belirtildi.

Güncel konulu diğer haberler