Takip Et

Güncel

Mehmet Ali Çelebi son yolculuğuna uğurlandı

28 yıldır hapishanede bulunan ve hastalığının son aşamasında tahliye edildikten 10 gün sonra yaşamını yitiren Mehmet Ali Çelebi sonsuzluğa uğurlandı.

Çelebi’nin tedavi gördüğü Başakşehir Çam Sakura Şehir Hastanesi morgundan alınan cenazesi, önce Küçükçekmece Mezarlıklar Müdürlüğü’ndeki gasilhaneye, ardından da Esenyurt’ta bulunan Erenler Cemevi’ne getirildi.

Burada düzenlenen cenaze törenine Çelebi’nin ailesi ve yakınlarının yanı sıra HDP’li bazı milletvekilleri, partinin il ve ilçe yöneticileri, Marmara Tutuklu ve Hükümlü Aileleri İle Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği (MATUHAY-DER) eşbaşkanları ve yöneticileri, Anadolu Yakınlarını Kaybedenlerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (ANYAKAY-DER) yöneticilerinin de aralarında olduğu çok sayıda kişi katıldı.

Cemevi’ndeki törenin ardından Çelebi’nin naaşı defnedilmek üzere Büyükçekmece Çakmaklı Mezarlığı’nda götürdü. Mezarlık girişinde cenaze aracıdan indirilip, omuzlara alınan Çelebi’nin tabutuna sarı, kırmızı ve yeşil renkli puşi sarıldı, Mezarlığa taşınan cenaze dualar eşlinde defnedildi.

“Ölümün kıyısında tahliye edildi”

Defin işlemlerinin tamamlanmasının ardından konuşan MATUHAY-DER Eşbaşkanı Esin Çelik, ağır hasta tutukluların ATK raporlarına rağmen tahliye edilmeyerek ölüme terk edildiklerini, Çelebi’nin de ölümün kıyısında tahliye edildiğini söyledi.

Çelik, Çelebi’nin uğruna 28 yıl hapishanede geçirdiği mücadelesini ve bu uğurda yaşamlarını yitirenlerin hayallerini gerçekleştirene kadar mücadele edeceklerini kaydetti.

“Hayallerini gerçekleştireceğiz”

HDP İstanbul İl Eşbaşkanı Erdal Avcı da Çelebi’nin mezarı başında yaptığı konuşmada ağır hasta tutukluların devlet politikası olarak ölüme terk edildiklerini ifade etti.

28 yıl boyunca faşizme boyun eğmeyip, inançlarından ve değerlerinden taviz vermediğini belirttiği Çelebi’nin mücadelesinin özgürlük ve adaleti hedeflediğini dile getiren Avcı, şunları söyledi: “40 yıldır bu savaşı yürüten faşist bir devlet var. Ağır tecrit altında kalan yoldaşlarımız var. Bizim de bu mücadelede sorumluluklarımız var. Mehmet Ali Çelebi yoldaşımıza sözümüz olsun ki, uğruna mücadele ettiği özgür yaşamı inşa edecek, hayallerini gerçekleştireceğiz.”

“Çelebi yaşamını faşizme karşı mücadeleye adadı”

HDP Şırnak Milletvekili Nuran İmir ise, Çelebi’nin yaşamını faşizme karşı mücadeleye adadığını belirterek, mücadeleyi mutlaka özgür ve adil bir sistemle taçlandıracaklarını kaydetti.  İmir, Şırnak’ın İdil ilçesinde 7 yaşındaki Mihraç Miroğlu’nu zırhlı polis aracının tarafından ezilerek katledilmesini hatırlatarak, devletin ister cezaevinde ister dışarda olsun ayırt etmeksizin Kürtleri katlettiğini belirtti.

İmir, faşizme karşı devam eden direnişti zafere ulaştıracaklarını belirterek, sözlerini sonlandırdı.

Cenaze töreni “Şehît namirin” sloganları ile son buldu.  Çelebi için yarın saat 11.00 ile 17.00 arasında HDP Esenyurt İlçe Örgütü binasında taziye kurulacak.

Güncel konulu diğer haberler