Takip Et

Güncel

MKP’den Başkan Gonzalo’ya ilişkin açıklama: Yoldaş Gonzalo’nun Ölümsüz Anısına Saygıyla!

Peru Komünist Partisi’nin önderi Başkan Gonzalo’nun yaşamını yitirmesine ilişkin Maoist Komünist Parti (MKP) açıklama yayınladı. Açıklamada, “Gonzalo yoldaş yalnızca Peru işçi sınıfı ve halklarının değeri değil, yoksul dünya halkları ve enternasyonalist proletaryanın ortak değeridir.” ifadeleri kullanıldı..

Maoist Komünist Parti Siyasi Büro Peru Komünist Partisi önderi Başkan Gonzalo’nun yaşamını yitirmesine ilişkin açıklama yayınladı.

Açıklamada, “Peru Devriminin Maoist Önderi, Halk Savaşının Büyük Komutanı ve Dünya Komünist Hareketinin Seçkin Önderi Gonzalo Yoldaşı Bedenen Kaybettik!” ifadelerine yer verilen açıklamada, “Peru devriminin büyük önderi (Abimel Guzman)Gonzalo yoldaşın ölümsüz anısı önünde saygıyla eğilirken, Peru devrimi cephesinden Maoist Halk Savaşları ve Komünizm mücadelesine sunduğu katkıları selamlıyoruz!” denildi.

Gonzalo bilinçli olarak katledildi

Gonzalo’nun tutulduğu Callao Deniz üssünde düşmanlarına korku salmaya devam ettiği vurgulanan açıklamada;Peru hakim sınıfları ve efendileri tarafından 29 yıl tutulduğu ağır tecrit ve esaret şartlarında ölüme terk edilip bilinçli olarak katledildi. Çünkü, Ondan korkuyor, faşist saltanatlarına tehdit görüyorlardı. Çünkü O, bizzat önderlik yaparak yükselttiği Halk Savaşıyla gerici egemenliklerini sarsıyor, devrim dalgasını yükselterek devrime tırmanıyordu…” ifadelerine yer verildi.

“Peru’dan yükselttiği devrimle dünya halklarına ilham kaynağı oluyordu”

MKP yaptığı açıklamanın devamında; “O, dünyada devrim dalgasının geri çekildiği şartlarda Peru’dan yükselttiği devrimle dünya halklarına ilham kaynağı oluyordu. Peru’da Maoizm ışığında yükselen Halk Savaşının ısısı dünyaya yayılıyor, dalga dalga yükselen Halk Savaşları dünya kırlarını kuşatarak serpiliyordu… Emperyalist gerici zincirin Peru halkasında koparılıp parçalanması an meselesiydi… Emperyalist neo-liberal ideolojik saldırılar eşliğinde yürütülen demagoji ve manipülasyonlarla inkar edip tarihe gömmek istedikleri sınıf devrimleri, Peru örneğinde zafere yürüyerek emperyalist safsataları yerle bir ediyordu…” değerlendirmesinde bulundu.

Gonzalo enternasyonalist proletaryanın ortak değeridir

Gonzalo’nun enternasyonalist proletaryanın ortak değeri olduğu ifade edilen açıklamanın devamında şunlara yer verildi;

Gonzalo yoldaş yalnızca Peru işçi sınıfı ve halklarının değeri değil, yoksul dünya halkları ve enternasyonalist proletaryanın ortak değeridir. O, Peru devriminin Maoist önderi olduğu kadar, Komünizmin yılmaz savaşçısı, susturulamayan evrensel sesidir. Yoldaş Gonzalo’nun komünist mirası Peru yoksul ezilen halklarının ve dünya ezilen halklarının elinde devrim ve sosyalizm mücadelesinde yaşayacak-yaşatılacak ve geleceğe taşınacaktır.

Yoldaş Gonzalo’nun Proleter dünya devrimine Peru devrim cephesinden sunduğu katkıları selamlıyor, Komünizme olan derin bağlılığını, Maoizme olan inancını devrim mücadelemizde rehber alıyoruz.

Açıklamanın tamamını Halkın Günlüğü gazetesinden okuyabilirsiniz..

Güncel konulu diğer haberler