Takip Et

Güncel

Naci İnci’nin Boğaziçi’ne “kayyım” rektör olarak atanmasını protesto eden 8 öğrenci gözaltına alındı

Naci İnci’nin üniversiteye “kayyım” rektör olarak atanmasını AKP Sarıyer İlçe binası önünde protesto eden 8 Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi gözaltına alındı.

Üniversitesi’ne atanan “kayyım” rektör Naci İnci’yi protesto eden öğrenciler, Boğaziçi Üniversitesi ve diğer kurumlar üzerindeki baskının müsebbibi belli olduğunu ifade ederek, “Biz bu nedenle baş kayyum gitmeden, piyonları gitmez diyoruz ve herkesi iktidara karşı demokrasi mücadelesini büyütmeye çağırıyoruz” dedi.

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından Boğaziçi Üniversitesi’ne Naci İnci’nin “kayyım” rektör olarak atanmasını, AKP Sarıyer ilçe binası önünde protesto etti. Açıklama yapmak isteyen öğrencilere polislerce engellenmek istense de öğrenciler açıklama yaptı.

‘İnci piyondur’

Yapılan açıklamada 8 ayı aşkın süredir üniversitelerine tepeden inme bir kararla atanan “kayyım” rektörle mücadele ettiklerini belirten öğrenciler, “Atanan kayyumun, siyasi iktidarın iradesinden bağımsız olmadığını biliyoruz. Bu nedenle Naci İnci bize göre iktidarın, bütün kurumları ele geçirmeye çalışan baskı ve sindirme politikasının bir piyonudur. Mesele Başkanlık sistemiyle daha da anti-demokratik hale gelen, tek adama tüm kurumların başına yönetici atama hakkı tanıyan sistemin tamamıdır. Bu ülkenin insanları için en büyük güvenlik tehdidi de, göçmenler değil AKP’dir, Cumhur İttifakı’dır! Biz bu nedenle baş kayyum gitmeden, piyonları gitmez diyoruz ve herkesi iktidara karşı demokrasi mücadelesini büyütmeye çağırıyoruz!” sözleriyle tepki gösterdi.

Açıklamanın ardından, öğrencilere müdahale eden polis 8 öğrenciyi gözaltına aldı. Müdahalede Ozan Acıdere adlı gazeteci de gözaltına alındı.

Güncel konulu diğer haberler