Takip Et

Emek

Narbel işçileri 11 Haziran’da greve çıkacaklarını duyurdu

İzmir Narlıdere Belediyesi’ne bağlı Narbel Şirketi bünyesinde çalışan belediye işçileri, taleplerinin karşılanmaması üzerine 11 Haziran’da greve çıkacaklarını duyurdu

İzmir Narlıdere Belediyesi’ne bağlı Narbel Şirketi bünyesinde çalışan Belediye-İş üyesi işçiler, belediye arasında süren toplu iş sözleşmesi (TİS) sürecinde taleplerinin karşılanmaması üzerine greve çıkmaya hazırlanıyor. 11 Haziran Cuma günü greve çıkacaklarını duyuran Belediye-İş Sendikası, bugün saat 13.00’de belediye önünde konuyla ilgili açıklama yapacak.

Toplu sözleşmede gelinen son aşamayı Narbel işçileriyle paylaşan Belediye-İş İzmir 2 No’lu Şube, dün Narlıdere Pir Sultan Abdal Parkı’nda toplantı gerçekleştirdi. İşçiler toplantıda sık sık “Direne direne kazanacağız”, “Kurtuluş yok tek başına, ya hep beraber ya hiçbirimiz”, “Yaşasın onurlu mücadelemiz” sloganlarını attı.

“İşçilerin haklarını sonuna kadar savunacağız”

Belediyenin asgari ücret ve sosyal haklar ile 3 bin 200’ü bulan ücretleri 3700-3800 civarına çıkarma teklifini kabul etmediklerini belirten Belediye-İş 2 No’lu Şube Başkanı Metin Şanlı, cuma günü greve çıkacaklarını duyurdu.

Kovid-19 önlemleri çerçevesinde yürüyüşün gerçekleştirilemeyeceğini fakat Belediye-İş’in İzmir’de bulunan 6 şubesinin temsilcilerinin ve Narlıdere Belediyesi kadrolu çalışanlarının da basın açıklamasını destekleyeceğini belirten Şanlı, işçilerin haklarını sonuna kadar savunacaklarını ifade etti.

Narlıdere’nin İzmir’in en pahalı ilçesi olmasına rağmen en düşük ücretleri Narbel işçilerinin aldığını söyleyen Şanlı, mevcut durumda belediyenin teklif ettiği zammın işçileri bir sonraki ay üst vergi dilimine sokarak ücretleri 3500’e düşüreceği, bunun yanında Ocak 2022 asgari ücret tespit döneminde asgari ücretin altında bir rakama tekabül edeceğini belirtti. Manavdan, kasaba, markete her yerde zam yağmuru altındaki işçilerin insan onuruna yakışır bir ücret için mücadele ettiklerini altını bir kez daha çizen Şanlı, süreç boyunca birlik olmanın önemine değindi.

Emek konulu diğer haberler