Takip Et

Güncel

OGM’den yangın açıklaması: 6 orman yangını kontrol altına alındı, Dersim’de yangın devam ediyor

Orman Genel Müdürlüğü (OGM) orman yangınlarına ilişkin son durum hakkında açıklama yaptı. Ülke genelindeki 6 orman yangınının kontrol altına alındığı belirtilen açıklamada, 13 gündür yanan ve müdahale edilmemesi nedeniyle büyük tepki çeken Dersim’deki yangının ise sürdüğü aktarıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı  Orman Genel Müdürlüğü’nden (OGM) yapılan açıklamada, “Bugün ülke genelinde çıkan 6 orman yangını ve 6 kırsal alan yangını yaşandı. İzmir, Şırnak, Burdur, Edirne, Antalya ve Yozgat illerinde çıkan orman yangınlarının tamamı ekiplerin yoğun mücadelesi sonucunda kontrol altına alındı” denildi.

Dersimde günlerdir süren yangınlarla ilgili ise “Özel güvenlik bölgesinde çıkan yangınlardan 3’ü kontrol altına alınırken, kalan 1 yangın için ise söndürme çalışmaları olumlu yönde ilerliyor” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamanın devamı şöyle:

“Tunceli ili Hozat ilçesi Hozat- Ovacık arasındaki özel güvenlik bölgesi olarak ilan edilen alanda çıkan orman yangını dört noktada başladı. İşletme müdürlüğümüze ait 1 arazöz, 3 ilk müdahale aracı ve 2 dozer ve 2 greyder ve 25 personelle söndürme çalışmaları aralıksız devam ediyor. Arazinin dağlık ve ormanının çok sık olmasından dolayı yangını önlemek adına ekiplerimiz 30 kilometre yol ve 25 kilometre de yangın emniyet şeridi açmıştır. Yangınlardan 3 tanesi kontrol altına alınarak soğutma çalışmaları başlamıştır. Devam eden diğer yangına müdahale ekiplerimiz tarafından yapılmaktadır. Yangının etrafında şerit açma çalışmalarımız devam etmektedir. Yangın yerleşim yerlerini tehdit etmemektedir. En kısa zaman içerisinde yangın kontrol altına alınacaktır. Mevcut yangınlar örtü yangını olup, örtü yer ekiplerimiz müdahale etmektedir.”

Güncel konulu diğer haberler