Takip Et

Güncel

Ölüm orucu direnişinin 238’inci gününde yaşamını yitiren Ebru Timtik mezarı başında anıldı

“Adil yargılanma” talebiyle girdiği ölüm orucu direnişinin 238’inci gününde yaşamını yitiren Avukat Ebru Timtik mezarı başında anıldı.

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İstanbul Şubesi, “Adil yargılanma” talebiyle girdiği ölüm orucu direnişinin 238’inci gününde yaşamını yitiren Avukat Ebru Timtik’i Gazi Mahallesi’nde bulunan mezarı başında andı.

Timtik’in yaşamını yitirdiğinde 38 kilo olduğunu dile getiren Akbulut, “38 kiloluk bir devi omuzladık. Onun bir su damlası kadar kalmış bedeni bütün dünyada fırtınalar kopardı. Adalet mücadelesi dünyada 2 milyon avukatta yankısını buldu. Ebru hayatı boyunca bazen bir dost, bazen bir kardeş, bazen bir abla, bazen bir anne gibi yol gösterici oldu bize. Direnişiyle de bütün dünya halklarına mücadeleyi işaret etti” diye belirtti.

Akbulut sözlerini şu ifadelerle sürdürdü: “Ebru’muz, bugün burada, seninle birlikte yalnızca sevgili anneciğin Fatma teyzenin başında duruyor olmak isterdik. Biliyoruz ki sen, zalimce tutsak edilişin sona erseydi ilk iş ona koşardın. Çünkü bir röportajında da söylediğin gibi, adaletsizlikler ile dolu kendi kişisel tarihinde adaletsizliklere karşı hep başı dik ve direngen olmayı, küçücük yaşından itibaren ondan öğrenmiştin. Sonra da Dersim’ e koşardın. Ölüm orucunun 198’inci gününde söylemiştin, ‘Dersim’ e gitmeden iyileşemem’ diye.  O gün tahliye olsaydın, Dersim’ e koşar hem kendini iyileştirir hem de katledilmek istenen dağ keçilerinin hayatını savunurdun.”

Mücadeleye devam 

Timtik’in “Tahliye olursak adalet mücadelemize kaldığımız yerden devam edeceğiz” dediğini anımsatan Akbulut, “Sensiz yani çok büyük bir eksikle ama yokluğunun verdiği dinmeyen öfke ile senin için, senin yerine de adalet mücadelesine devam ediyoruz. Bunu çok iyi yaptığın için, halkların özgürlüğü ve hakları için varın yoğunla mücadele ettiğin için tutsak ettiler seni” ifadelerini kullandı.

Akbulut, devamında şunları söyledi: “Bunları bizden alanlara karşı öfkemiz çok daha büyük ve hiç dinmeyecek. Ebru, ‘Hodri Meydan!’ demiştin gizli tanıklara, boş salona okunan 159 yıla, halklara yöneltilen bütün adaletsizliklere. Senin ‘Hodri meydan’ dediğin yerden devam ediyoruz meydan okumaya. Seni, çok sevdiğin derneğin adına koştuğumuz her hak arayışında yaşatacağız. Hep tekrarladığın gibi, adaleti asla sadece kendimiz için istemeyeceğiz. Seni, bitmek bilmeyen bir direnç kaynağı olarak yüreğimiz üstünde taşıyoruz.” 

Güncel konulu diğer haberler