Takip Et

Güncel

Ölümle tehdit edilen ESP üyesi Ahmet Ayva: Kontra faaliyetler bana geri adım attıramaz

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), parti üyeleri Ahmet Ayva’ya dönük polis tacizi ve tehditlerine dair İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nde basın toplantısı düzenlendi. Toplantının yapıldığı salona, “Baskı ve tehditleriniz bizi yıldıramaz” pankarttı asıldı. Toplantıya Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Dilşad Canbaz Kaya’nın yanı sıra çok sayıda kişi katıldı.

Ezilenlerin Sosyalist Partisi, önceki dönem HDP PM ve HDK Genel Meclis üyesi, Ahmet Ayva’nın Kadıköy Moda’da silahla tehdit edilmesine ilişkin İHD İstanbul Şubesi’nde basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasına HDP İstanbul Milletvekili Dilşat Canbaz Kaya, ESP Eş Genel Başkan Yardımcısı Ebru Yiğit, HDK İstanbul Eşsözcüsü Erkan Tepeli, Ezilenlerin Hukuk Bürosu avukatlarından Gülhan Kaya katıldı.

Ayva: İki hafta içerisinde ülkeyi terk etmem istendi

Basın toplantısında konuşan Ahmet Ayva, kendisine yönelik tehdit, ajanlaştırma girişimlerine ilişkin ikinci kez basın açıklaması yapıldığını söyledi. 7 ay önce gözaltına alındığında emniyette tehdit edildiği için İHD’de ailem ve avukatlarım tarafından basın açıklaması yapıldığını kaydeden Ayva, “Aynı olayın benzerini Kadıköy Moda sahilinde yaşadım. 14 Temmuz günü saat 22.00 sularında Kadıköy’de kayalıklarda arkadaşımı beklerken tepeme elleriyle bastıran, ellerinde beyaz eldiven olan, telefonumu elimden alıp, kafamı bacaklarının arasına koyup beni tehdit ettiler” dedi.

Tehdit eden kişilerin yüzünü görmediğini söyleyen Ayva, “Bana söyledikleri şundan ibaretti. Biz senin ne iş yaptığını biliyoruz. Kimlerle görüştüğünü biliyoruz. Boyundan büyük işlere kalkışıyorsun, eğer iki hafta içerisinde ülkeyi terketmezsen ailenle yaşadığın sokakta seni titreteceğiz” dediklerini aktardı.

”Belime silah dayadılar”

Ayva, “Bu kişi ve kişiler ilk başka belime elleyip bir şey taşıyıp taşımadığıma baktılar. Daha sonra belime bilmediğim bir cisim dayadılar. Sesimi çıkarttığım taktirde beni indireceklerini söylediler. ardından bir dakika boyunca kafamı kaldırmamam taktirde gideceklerini söylediler. Kaldırması durumunda başına neler geleceğini tahmin ettiğimi dile getirdiler” diye konuştu.

Yaşanan durumla ilk kez karşılaşmadığını söyleyen Ayva, 2015 yılında Gayrettepe Koruma Şube Müdürlüğü tarafından arandığını, kendisine yönelik bir suikast olabileceği ifade edildiğini, bunun Türk Milliyetçi Cephe ve Türk İntikam Tuğayı tarafından yapılacağının dile getirildiğini belirtti. Ayva, “O dönem avukatımla durumu değerlendirip Gayrettepe Koruma Şube Müdürlüğü ile görüşmüştük. Koruma isteyip istemediğim, silah isteyip istemediğim sıklıkla dile getirildi. Biz buna gerek olmadığını söyledik. Şimdi aradan geçen 6 yıl sonra kontra bir faaliyetle karşı karşıyayım” dedi.

Ayva, “Biz bunların hepsini yakın ve uzak tarihimizden biliyoruz. Bu saldırı benim şahsımda hem Türkiye ve Kürdistan devrimci hareketine ve ESP’ye bir mesaj niteliği taşıyor. Bu tür kontra faaliyetler devrimci, yurtseverlere geri adım attırmadı, attırmayacak. Tarihimizden aldığımız bir miras var ve bunun sürdürücüsü olacağız. Türkiye’de faşist rejime karşı en geniş anti-faşist mücadele ile bu durumu püskürtebileceğimizi düşünüyoruz. Bana ve aileme karşı geliştirilecek her türlü müdahalenin faili de faşist rejim ve onun paramiliter güçleridir” şeklinde konuştu.

Dilşad Kaya: Örgütlü halktan korkuyorlar
 
Ayva’nın ardından konuşan HDP İstanbul Milletvekili Dilşad Canbaz Kaya, “Ahmet Ayva’nın bahsettikleri Türkiye ve Kürdistan’ta devletin geleneği haline gelmiş sistematik bir durumdan bahsetti. Yaşanan şeyler ne ilk ne de son. HDP Gençlik Meclisleri üyeleri son bir yılda kaçırılmayla, ajanlaştırılmayla, tehditlere maruz bırakılıyor” dedi. İktidarın örgütlü bir halk istemediğini ve bu nedenle korku salmaya çalıştığını dile getiren Kaya, “Bu saldırılara, baskılara karşı vereceğimiz cevap örgütlü birleşik mücadeledir. Saldırılara karşı örgütlü bir duruşla karşılık verirsek sonuç değişebilir” diye belirtti.

Yiğit: ESP saldırılara karşı geri adım atmadı, atmayacak

ESP Eş Genel Başkan Yardımcısı Ebru Yiğit, “Bu ülkenin tarihi ezilenlerin öfkesinin kabardığı ve bu öfkenin yeni bir dünya yeni bir yaşam kurmanın mümkün olduğu anlayışına yaklaşıldığı her dönemde bu ülkede devrimciler, sosyalistler, gençler, aydınlar, gazeteciler bu devletin saldırılarına maruz kaldılar. Türkiye tarihine baktığımızda kontra saldırılarından, insanlığa karşı işlenmiş suçlardan bahsedebiliriz” ifadelerini kullandı. Bu ülkenin başka bir tarihinin de olduğunu söyleyen Yiğit, devrimcilerin, sosyalistlerin haklı ve meşru direniş tarihinin olduğunu vurguladı. Yiğit, “Aylardır değişik biçimlerde üyelerimize, yöneticilerimize yönelik gözaltında ajanlaştırma, kaçırma saldırıları, baskı, tehdit gibi birçok politikaya rağmen bu ülkede sosyalist mücadelenin bir geleneği olarak partimiz ESP geri adım atmadı, atmayacak” diye konuştu.

Tepeli: Direniş tarihinin temsilcileriyiz

HDK İstanbul Eş Sözcüsü Erkan Tepeli, devletin yasalarının yetmediği yerlerde gayri nizami harp kurallarının kullanıldığını söyleyerek, “Bu ülkede ne kadar karanlık bir tarih varsa, karşısında da bir direniş tarihi var. Biz o direniş tarihinin temsilcileriyiz. Yeni tarihi bu direniş tarihi üzerinden kuracağız” dedi.

Dayanışma çağrısı

Son olarak söz alan Ezilenlerin Hukuk Bürosu avukatlarından Gülhan Kaya, Ayva’nın 2 ay önce cezaevinden çıktığını ve o zamandan bu yana polisler tarafından takip edildiğine vurgu yaparak, “Müvekkilimiz hem mücadelede, hem de bu ülke de kalmakta ısrar ettiği için tehdide maruz kalmıştır. Bizler hem müvekkilimizin yanındayız, hem de mücadelede ısrar edenlerin bu memlekette kalmakta ısrar edenlerin yanında olacağız. Tüm kamuoyunu müvekkilimiz ile dayanışmaya çağırıyoruz” diye konuştu.

Güncel konulu diğer haberler