Takip Et

Güncel

Ordu’da halkın direnişi kazandı

Ordu’nun Korgan ilçesi Çamlı Mahallesi’nde yapılması planlanan Balamir HES’ine karşı direnen halkın mücadelesi sonuç verdi. Mahkeme, ÇED raporunun yürütmesinin durdurulmasına karar verdi.

Ordu’nun Korgan ilçesinde yapılmak istenen Balamir HES’ine karşı mücadele eden halk, mahkemeden zaferle ayrıldı.

Mahkeme, dava konusu işlemin hukuka aykırılığına dikkat çekerek uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğurabilecğini belirtti ve yürütmenin durdurulmasına karar verdi.

‘Bundan sonra yapılacak her şey suçtur’

Balamir HES’e karşı yaklaşık bir buçuk yıldır mücadele eden halk, Ordu 2. İdare Mahkemesi’ne açtığı yürütmeyi durdurma davasını kazandı. Bölge halkı tarafından sevinçle karşılanan karar sonrasında aıklama yapan köylülerin avukatı İsmail Topçuoğlu, “Haklı mücadelemiz sonuç vermeye devam ediyor. Ordu 2. İdare Mahkemesi Balamir HES projeleri için verilen ÇED raporunun yürütmesinin durdurulmasına karar vermiştir. Bu kararla artık HES’i yapan şirketin adım atma, çivi çakma imkanı hukuken kalmamıştır. Bundan sonra yapılacak her şey suçtur” dedi.

Ordu 2. İdare Mahkemesi kararında “hukuka aykırılığı açık olan dava konusu işlemin; uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğabileceğinden” ifadelerini kullanarak teminat alınmaksızın yürütülmesinin durdurulmasına oy birliğiyle karar verdiğini açıkladı.

Güncel konulu diğer haberler