Takip Et

Güncel

Özgür Gündem Gazetesi muhabiri Hafız Akdemir katledildiği yerde anıldı

8 Haziran 1992’de katledilen Özgür Gündem Gazetesi muhabiri Hafız Akdemir katledildiği sokakta anıldı.

Özgür Gündem Gazetesi muhabiri Hafız Akdemir’in katledildiği sokakta gerçekleştirilen anmada konuşan DFG Eşbaşkanı Serdar Altan, “29 yıl geçti ama gerçekler karanlıkta kalmadı, ardılları onların mücadelesini bugünlere getirdi” dedi. 

Özgür Gündem Gazetesi Diyarbakır Bürosu muhabiri Hafız Akdemir, 8 Haziran 1992’de Sur ilçesindeki evinden çıktıktan sonra düzenlenen silahlı saldırıda yaşamını yitirdi. Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG), gazeteci Akdemir’in katledildiği ve daha sonra ismi verilen sokakta anma etkinliği gerçekleştiriyor.

Anmada konuşan DFG Eşbaşkanı Serdar Altan, Hafız Akdemir’in katledilmesinin üzerinden 29 yıl geçtiğini belirterek, “Hafız gerçekleri yazıyordu, gerçeklerin karanlıkta kalmaması için mücadele ediyordu” dedi. 

Gerçekler karanlıkta kalmadı

Hafız Akdemir ve 1990’lı yıllarda yaşananları gazete manşetlerine taşıdığı için katledildiğini ifade eden Altan, “1990’lı yıllarda kan dökenler, bu gerçeklere tahammül edemedi. Faili meçhul olaylar açığa çıkmasın, karanlıkta kalsın diye önce Cengiz’i (Özgür Gündem Gazetesi muhabiri Cengiz Altun), sonra Hafız’ı katletti. Hafız bu sokakta katledildi. Katledilmeden önce birçok kez tehdit edildi, Hafız’ı yolundan geri çevirmek istediler. Ancak Hafız her şeye rağmen sonuna kadar gerçeklerin peşinden koştu. 29 yıl geçti ama gerçekler karanlıkta kalmadı, ardılları onların mücadelesini bugünlere getirdi” şeklinde konuştu.

Güncel konulu diğer haberler