Takip Et

Dünya

Pençsir’de şiddetli çatışma

Pençsir bölgesinde Taliban’la çatışan yerel güçlerin sözcüsü Fehim Deşti, 7 Taliban üyesinin öldürüldüğü duyurdu.

Afganistan’da bulunan Pençsir bölgesinde Taliban’a direnen yerel güçlerin sözcüsü Fehim Deşti, bölgeyi kuşatmaya alan Taliban ile çatışma çıktığını duyurdu. Açıklamaya göre, 7 Taliban üyesi öldürülürken, bazıları yaralandı.

Afganistan eski Devlet Başkan Yardımcısı Amrullah Saleh, Pençsir bölgesinde bulunan Chikrinow yakınlarında 13 Taliban üyesinin öldürüldüğünü ve bir tankın imha edildiği söyledi.

Saleh, “Bu direniş Pençsir’e dayanıyor, fakat direniş sadece Pençsir için değil. Bugün tüm ülkeye ev sahipliği yapan bu vadi, baskıdan, intikamdan, ön yargıdan, halk malı ve karanlık düşüncenizden kaçan tüm Afgan halkının umududur” ifadelerini kullandı.

Taliban törene hazırlanıyor

Taliban yöneticilerin Sher Mohammad Abbas Stanikzai ise, Pajhwok Afghan News’e verdiği demeçte Taliban’ın önümüzdeki iki gün içinde “kapsayıcı bir hükümet” ilan edeceğini söyledi. Taliban yetkilisi Ahmedullah Muttaki de sosyal medyadan yaptığı açıklamada, Kabil’deki cumhurbaşkanlığı sarayında hükümete isim verecekleri bir tören hazırlandığını duyurdu.

Dünya konulu diğer haberler