Takip Et

Güncel

Polis saldırısına rağmen Mehmet Sincar katledildiği yerde anıldı

DEP Milletvekilli Mehmet Sincar ve Batman İl Örgütü yöneticisi Metin Özdemir, katledildikleri yerde anıldı. Katliamın yaşandığı Elma Sokak’ta bir araya gelen kitleye polis saldırdı. Saldırıya rağmen çok sayıda kişi anmayı gerçekleştirdi.

Demokrasi Partisi (DEP) Mardin Milletvekili Mehmet Sincar ve Batman İl Örgütü yöneticisi Metin Özdemir, 4 Eylül 1993 tarihinde katledildikleri Elma Sokak’ta anıldı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman İl Örgütü’nün düzenlediği anmaya katılan, HDP Batman Milletvekilli Feleknaz Uca, Özgür Kadın Hareteki (TJA) aktivistleri, eski DEP milletvekili Nizamettin Toğuç, görevden alınarak yerlerine kayyım atanan Batman Belediyesi Eşbaşkanları Songül Korkmaz ve Mehmet Demir’inaralarnda bulunduğu kitle tarafından anıldı.

Anma öncesi sokağın girişleri polis tarafından kapatılırken, polis valiliğin yasak kararını gerekçe göstererek açıklamaya izin verilmeyeceğini aktardı. Sokakta bekleyen kitleye polis kalkan ve coplarla saldırdı. Çok sayıda kişi, saldırı ardından sokağın girişinde açıklama yaptı. Açıklamada Sincar ve Özdemir’in fotoğrafları taşındı.

Anmada konuşan HDP’li Uca, Sincar’ın katledildiği yere geldiklerinde 28 yıl önceki zihniyeti karşılarında gördüklerini belirterek, “Sokağın girişi o zihniyet tarafından şu an kapatılmış durumda. O gün Sincar’ı katledenlerin zihniyeti bilsin ki, değil 28 yıl 100 yıl geçse de bu katillerin peşini bırakmayacağız. Zaman aşımına terk edilmek istenen davanın ve onun mücadelesinin peşini bırakmayacağız. Dünya görsün faşizmin fotoğrafını. 28 yıl önce burada bir vekil katledildi. Ancak polis 4 kişi ile anma yapmamızı istiyor. Bu faşizmi herkes görsün” dedi.

Sincar’ın demokrasi şehidi olduğunu kaydeden Uca, “Sincar özgür bir toplumun öncüsü, direnişin simgesi, mücadelenin öncülerinden biri. O gün bu sokağa, katledilen arkadaşları için gelmişti. Ancak onu 8 kurşun ile katlettiler. Onun bıraktığı direniş mirasının milyonlar devraldı. Bugün milyonlarca kişi mücadelesini yürütüyor” diye konuştu.

Uca’nın konuşmasının ardından sokağın girişine serilen siyah bezin üstüne Sincar ve Özdemir’in fotoğrafları bırakıldı. Buraya karanfiller bırakan grup, “Şehit Namirin” sloganı attı.

Güncel konulu diğer haberler