Takip Et

Kadın

Polis saldırısını ve gözaltıları protesto eden kadınlar savunma yapmadı

İstanbul Sözleşmesi’ni savundukları için 33 kadının yargılandığı dava öncesi adliye önünde yapılmak istenen açıklamaya yönelik saldırıda çok sayıda kadın gözaltına alınırken, kadınlar mahkemeyi protesto ederek duruşmaya girmedi. Duruşma 26 Kasım’a ertelendi

Ankara’nın Çankaya ilçesine bağlı Kolej semtinde 12 Ağustos 2020’de “İstanbul Sözleşmesi” eylemine yönelik polis saldırısında gözaltına alınan 33 kadın hakkında “2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşü Kanununa muhalefetten” açılan davanın ilk duruşması Ankara 28’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Dava öncesi Ankara Adliyesi önünde basın açıklaması gerçekleştirmek isteyen Ankara Kadın Platformu üyeleri, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekilleri Filiz Kerestecioğlu, Züleyha Gülüm ile Semra Güzel ve çok sayıda avukata polis saldırdı. Çok sayıda kadın polis tarafından darp edilerek gözaltına alındı.

Duruşma salonuna  izleyici, gözlemci ve basın alınmazken yalnızca avukatlar ile HDP’li vekillerin alınmasına izin verildi. Davada yargılanan birçok kadının polis tarafından darp edilerek gözaltına alınmasını protesto eden kadınlar, duruşma salonuna girmedi.

Öte yandan davayı izlemeye gelen Uluslararası Af Örgütü’nden temsilcinin de salona girmeleri engellendi.

Duruşma protesto edildi

Duruşma salonuna giren avukatlar, polislerin gaz sıkarak kadınları darp ettiğini ardından ise gözaltına aldığını ifade etti. Avukatlar, avukat ve yargılanan kadınları darp ederek, yargılanan kadınları içeri almayan polisler hakkında suç duyurusunda bulundu ancak polis şiddetini görmeyen mahkeme başkanı, bu talebi reddederek davayı 26 Kasım’a erteledi.

Duruşmanın ertelenmesinin ardından adliye koridorunda bekleyen çok sayıda kadın ile avukat, polis şiddetini alkış ve “Erkek adalet değil gerçek adalet”, “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” sloganları ile protesto etti.

Kadın konulu diğer haberler