Takip Et

Emek

Renault işçisi banka promosyonlarını protesto için kısa süreli iş durdurdu

Renault fabrikasında banka promosyonlarının 4 yıl olacağının açıklanması üzerine işçiler kısa süreli üretimi durdurdu.

Bursa’da kurulu bulunan Renault fabrikasında banka promosyonlarının 4 yıl olacağının açıklanması üzerine işçiler eylem yaparak kısa süreli üretimi durdurdu.

Evrensel’de yer alan haberde; Renault fabrikasında 2017 yılında yapılan anlaşma gereği banka promosyonlarının 3 yıllık olduğu belirtilmişti. Fakat fabrikadan dün yapılan açıklamada banka promosyonlarının 4 yıllık olduğu açıklandı. Fabrikanın açıklaması üzerine yemekhanede bilgilendirme yapmak isteyen baş temsilci fabrikanın güvenliği tarafından ağzı kapatılarak yemekhaneden dışarı çıkarıldı.

Fabrika güvenliğinin yaptığı müdahaleyi masalara vurarak protesto eden işçiler üretimi de kısa süreli durdurdu.

Eylem sonucu yemekhaneye gelen Türk Metal Sendikası Emek Şube Başkanı Nizametin Bilik, “Bugün baş temsilcimizin yapamadığı bilgilendirmeyi yapmaya geldim. Temsilcimize sahip çıktığınız için teşekkür ediyorum. Biliyorsunuz 2017 yılında banka promosyonunda 3 yıllık olarak anlaştık ve haziran ayında dolu. Bunu sorduğumuzda fabrika yönetimi bize bu sürenin 4 yıllık olduğunu açıkladı. Şu an bizler de sizler de kandırılmış durumdayız. Bize baştan deselerdi 4 yıl olacak bizler de size bu şekil açıklama yapardık. Bir diğer konu da vardiya sistemindeki dengesizlik bunun da artık düzeltilmesini istiyoruz. Madem hayat normale döndü her yer açık bizler de normal vardiyaya dönmek istiyoruz. Bir buçuk yıldır hepimizin psikolojisi bozuldu. Şimdi iş başı yapmanızı istiyorum. Gerekli açıklamaları gelip tekrar sizlerle paylaşacağım” dedi

Emek konulu diğer haberler