Takip Et

Emek

Sendikal hakları için direnen Mitsuba işçilerinin taleplerinden bir kısmı kabul edildi

Mitsuba Otomotiv’de sendikal hakları ve işten atılan arkadaşları için direnişe geçen işçilerin taleplerinden bir kısmı kabul edildi. Sendikanın hazırlayacağı taslak sonrası toplu iş sözleşmesi görüşmeleri için masaya oturulacak.

Kocaeli Gebze’deki Mitsuba Otomotiv’de sendikal hakları ve işten atılan arkadaşlarının geri alınması için direnişe geçip dün kendilerini fabrikaya kapatan işçilerin taleplerinin bir kısmı kabul edildi. Patron sendikayı tanıyıp toplu sözleşme için masaya oturmayı kabul etti ancak işten çıkarılan 10 işçi işe geri alınmadı. Patron yalnızca işçilerin tazminatlarının ödeneceği sözünü verdi.

İşçilerin tazminatları ödenecek

Birleşik Metal-İş Gebze 2 Nolu Şube ile işveren tarafı arasında bugün gerçekleşen görüşmede patron, işçilerin tazminatlarını ödeyeceği sözü verdi. Öte yandan işçilerin işe iade talebine dair dava sürecinin sonuçlanması beklenecek.

Patron işçilerin sendika hakkını da tanıdı. Sendikanın hazırlayacağı taslak sonrası toplu iş sözleşmesi görüşmeleri için masaya oturulacak.

Sendikanın sonucu duyurmasının ardından içerideki direnişçi işçiler gözyaşlarını tutmadı, gelip kapı önünde arkadaşlarına sarıldılar. (Evrensel)

Emek konulu diğer haberler