Takip Et

Güncel

SGDF MYK üyesi Okan Danacı tahliye edildi

9 aydır tutuklu SGDF MYK Üyesi Okan Danacı tahliye edildi.

Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) MYK Üyesi Okan Danacı, tahliye edildi. 

Danacı, hakkında yürütülen bir soruşturma kapsamında ifade vermek için gittiği İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nden savcılık talimatıyla gözaltına alınmış ve Ankara’ya götürülmüştü. 16 Aralık 2020’de tutuklanan Danacı’nın tutuklu yargılandığı davanın 3. duruşması görüldü. 

Ankara 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşma salonuna çevik kuvvet polisleri alındı. Ankara Üniversitesi DTCF’den bir kişi duruşmaya tanık olarak katıldı. Tutuksuz yargılanan Yücel Yavuz ve Devrim Taylan Eryılmaz üzerine yalan ifade verdi. 

Ardından söz alan Okan Danacı, sosyalist bir genç ve SGDF üyesi olduğunu söyledi. Danacı, “Öğrenci gençlik mücadelesinin bir parçasıyım” dedi. IŞİD vahşetine karşı Kobanê direnişi esnasında sınır nöbetlerine katıldığını, buralara katılmanın insani bir sorumluluk olduğunu ifade eden Danacı, SGDF’nin Kobanê İnşa Kampanyasını hatırlattı. Suruç Katliamı’ndan sonra katıldığı cenazelerden yargılandığını söyleyen Danacı, “İtirafçı ve iftiracı iki şahsın yalan beyanlarıyla 9 aydır tutukluyum” ifadelerini kullandı. 

Savcı, Danacı’nın tutukluluğunun devamı istedi. Karar için ara veren mahkeme, Danacı hakkında tahliye kararı verdi. 

Güncel konulu diğer haberler