Takip Et

Dünya

Siyasi ve ekonomik krizle boğuşan Lübnan’da 13 ay sonra hükümet kuruldu

Lübnan’da Hassan Diyab liderliğindeki hükümetin Beyrut Limanı patlaması sonrası 10 Ağustos 2020’de istifa etmesinden 13 ay sonra yeni bir hükümet kuruldu.

Lübnan’ın yeni Başbakanı Necib Mikati, 13 ay sonra Cumhurbaşkanı Mişel Avn ile anlaşmaya vardığı 24 bakandan oluşan kabinesini açıklayarak, hükümetin kurulduğunu duyurdu. Birbirinden farklı etnik ve dini mezheplere sahip Lübnan, 1975-1990 yıllarındaki iç savaştan bu yana en büyük krizini yaşıyor. Başbakan Mikati, halkın temel ihtiyaçları için tüm uluslararası kurumlarla işbirliği içinde olacağını aktardı.

Baabda Sarayı’nda düzenlediği basın toplantısında konuşan Başbakan Mikati, Lübnan’da durumun gerçekten çok kötü olduğuna ve ilaçların dahi piyasada bulunamadığını söyledi. Yeni hükümetin başarılı olması için engelleme ve umutsuzluk politikaları yerine iş birliğine gidilmesi gerektiğini dile getiren Mikati, “Lübnan halkının temel ihtiyaçlarının temini için tüm uluslararası kurumlarla temasa geçeceğim” dedi.

Kabinesinin belli bir kesimi değil tüm Lübnanlıları temsil ettiğinin altını çizen Mikati, “Arap dünyasına ihtiyacımız var ve Arap ülkelerinin kapılarını çalacağız. Lübnan’da çöküşün durmasını ve ülkenin yeniden kalkınmasını umuyoruz” diye konuştu. Mikati, Lübnan için ulusal çıkarlar doğrultusunda İsrail’in dışındaki tüm dünya ile çalışacaklarını ifade etti.

Siyasi kriz

Lübnan hükümeti, 4 Ağustos 2020’de Beyrut Limanı’nda meydana gelen patlamanın ardından tepkiler üzerine istifa etmişti. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 6 Ağustos ve 1 Eylül 2020’de Lübnan’ı ziyaret etmiş ve teknokratlardan oluşacak hükümetin kurulması için girişimde bulunmuştu.

Ancak ülkedeki mezhep eksenli siyasi güçlerin bakanlık paylaşımında yaşadıkları anlaşmazlıklar nedeniyle hükümet kurma çalışmalarında aylardır ilerleme kaydedilmezken, Fransa’nın girişiminden de bir sonuç elde edilememişti.

Ekonomik kriz

Lübnan ekonomisi, 1975-1990 yıllarındaki iç savaştan bu yana en büyük krizi yaşıyor. Yerel para birimi Lübnan Lirası, Merkez Bankası kuru sabit tutsa da karaborsada yüzde 90’ın üzerinde değer kaybetti. Birleşmiş Milletler Batı Asya Ekonomik ve Sosyal Komisyonu tarafından 3 Eylül’de yayımlanan araştırma raporunda, Lübnan nüfusunun yüzde 74’ünün yoksulluk çektiğine işaret edilmişti. Raporda, bu oranın 2020 yılında yüzde 55, 2019’de ise yüzde 28 olduğu dile getirilmişti.

Dünya konulu diğer haberler