Takip Et

Emek

SML Etiket işçileri Çin Konsolosluğu önünde haykırdı: “İşten atmalara, sendika düşmanlığına karşı direnişimiz sürüyor”

28 Ocak 2021’de “küçülme” gerekçesiyle işten atılan SML Etiket işçileri direnişlerini sürdürüyor. Fabrika önünde çadır kurarak direnişi başlatan işçiler direniş sürecinde eylemlerini de farklı yerlerde sürdürüyor. Daha öncesinde SML Etiket’e üretim yapan H&M önünde eylem yapan işçilerin bugünkü adresi Çin Konsolosluğu oldu. Konsolosluk önünde yapılan açıklamayı işçiler adına Seçil Arı okudu.

Kod-29 ile işten atılan SML Etiket işçileri, direnişlerini Çin Konsolosluğu önüne taşıdı. İşçiler yaptıkları açıklamada Çin sermayesinin dayattığı çalışma rejimine karşı da direndiklerini vurguladı

Burada yapılan açıklamada sendikal faaliyetleri engellemek için küçülme bahanesinin kullanıldığı ama asıl gerekçenin işçilerin sendikal faaliyetlerine olan tahammülsüzlüğü olduğu belirtildi.

SML Etiket fabrikasında da 28 Ocak günü aralarında üyelerimizin de bulunduğu 22 arkadaşımız işten çıkartıldı. İşten çıkartma nedeni olarak işlerin azalmasını öne sürdüler. Gerçekte ise sendikal faaliyetimize dönük tahammülsüzlük var. SML Etiket patronu ve yönetimi işçilerin fabrikalarda birlik olmasının, çalışma alanlarında söz sahibi olmasının önüne geçmek istedi. İşçiler daha iyi koşullarda çalışmasın, sömürü sorunsuzca devam etsin diye planlı bir şekilde işten atma saldırısını hayata geçirdi.

SML Etiket, Çin çalışma rejimini Türkiye’de uygulamaktadır

SML Etiket’in sermayesinin Çin kaynaklı olduğunu belirten işçiler, Çin sermayesinin dayattığı çalışma rejiminin Türkiye’de de SML Etiket tarafından uygulandığını vurguladı.

Çin sermayesi olan SML Etiket Çin çalışma rejimini Türkiye’de uygulamaktadır. SML’de işçiler sefalet ücretlerine çalıştırılmakta, örgütlenme hakları ellerinden alınmakta, hakkını arayan işçiler işten atılmaktadır. 22 ayrı ülkede üretim yapan, 30’dan fazla ofisi bulunan SML Etiket sermayesi pandemiyi fırsata çevirip karına kar katmış, bizlerin haklarını gasp etmiştir.

Burada sadece SML Etiket patronu ve üreticileri tek başına sorumlu değildir. Çin sermayeli şirket olduğu için ilgili ülkenin de yaşanılan saldırılarda sorumluluğu bulunmaktadır. Bu saldırının sonlandırılması ve üyelerimizin işe alınarak taleplerinin karşılanması için sorumluluklarını yerine getirmeye davet ediyoruz.

Açıklama, işçilerin mücadeleye devam edeceklerini ifade etmeleri ve taleplerini hatırlatmasıyla bitirildi.

İşçiler taleplerini şu şekilde ifade ettiler;

İşten atılan arkadaşlarımız geri alınsın!

Sendikal örgütlenmeye dönük yönelik baskılar son bulsun!

Baskı ve mobbing son bulsun!

Tüm çalışanlara insanca yaşamaya yeten ücret verilsin!

Kısa çalışma, ücretsiz izin Kod-29 gibi hak kaybına neden olan uygulamalar son bulsun!

Emek konulu diğer haberler