Takip Et

Emek

Soma’da maden işçileri artan baskılara karşı eyleme başladı

Manisa Soma’da faaliyet gösteren İmbat Madencilik işçileri, artan baskı, mobbing ve idari cezalara karşı işletme önünde eyleme başladı.

Manisa Soma’da faaliyet gösteren İmbat Madencilik işçileri, son iki aydır artan baskı, mobbing ve idari cezalara karşı işletme önünde eyleme başladı.

Gece 24:00-08:00 vardiyasında yine benzer uygulamaların olması nedeniyle işten çıkan işçiler, maden sahasını terk etmedi ve yönetimle görüşmek istedi.  Eyleme yeni vardiyaya gelen işçiler de katıldı. 

İşçiler alanı terk etmedi

İşçilerin eylemlerini sürdürürken, alana çevik kuvvet ve jandarma geldi. Polis emiri, direnin işçileri hakaret etti. İşçiler, karşılarında çevik kuvvet değil muhatap görmek istediklerini vurgulayarak alanı terk etmedi. 

Polis ve jandarma bekleyişini sürdüren işçilere saldırdı; işçiler “Yönetim istifa” sloganıyla saldırıya karşılık verdi. Yönetimini görüşmeye yanaşmaması üzerine, Soma Kaymakamı Fatih Akkaya, partilerin ilçe başkanları ve sendika temsilcileri sorunu çözmek için arabulucu olarak maden sahasına geldi.

‘Gerekirse ailelerimizi de katıp direneceğiz’

Gecenin ilerleyen saatlerinde İmbat Madencilik’te madenciler, sendika yöneticileri ve avukatlardan oluşan bir heyet şirket yetkilileriyle görüşmeye gitti. Daha sonra açıklama yapan İmbat Madencilik işçisi, Ege Şube Başkanı Onur Köse, “Yarın yönetimle görüşmek üzere ayrılıyoruz. Ayrımcılık yapmaya devam edeceklerse hepimize çıkış verecekler! Sarı sendikacıları da şirketi de uyardık! Gerekirse ailelerimizi de katıp direneceğiz” dedi. 

Emek konulu diğer haberler