Takip Et

Güncel

Son üç yılda 440 çocuk Avrupa’ya giderken yaşamını yitirdi

Son üç yılda, 35’i bebek olmak üzere en az 440 mülteci ve göçmen çocuk Avrupa’ya giderken yaşamını yitirdi.

Lost in Europe gazeteci kolektifinin UNITED adlı STK ağından elde ettiği verilere göre bu sayının içinde 35 bebek ve 33 hamile kadın da var. Çocukların çoğu Fas, Libya ve Türkiye’den Avrupa anakarasına ulaşmaya çalışırken hayatını kaybetti.

Bianet’te yer alan habere göre; 45 Avrupa ülkesindeki 550 STK’dan oluşan ağ, 1993’ten beri açık kaynaklardan Avrupa’ya yolculukları sırasında ölen mülteciler hakkında bilgi topluyor ve her yıl bunun bir listesini yayınlıyor.

Avrupa ülkeleri, 2016’daki ‘AB-Türkiye anlaşması’ ve 2017’de İtalya ile Libya arasındaki anlaşma gibi mültecilerin Avrupa’ya gidişini kontrol etmek için son yıllarda birçok mülteci anlaşması imzalasa da bugün açıklanan veriler durumun böyle olmadığını bir kez daha gösteriyor.

Birleşmiş Milletler, 2018’den bu yana Avrupa yolunda 9,901 kişinin ölümünü belgeledi. Lost in Europe, bu ölümlerin 440’ını çocuk olarak tanımladı.

Kurumdan yapılan açıklamada şöyle denildi:

Çocuklar da Avrupa’ya geldikten sonra ölüyor. Mülteci kamplarında çatışmalardan veya kazalardan ölen çocukların haberleri var. Kaçak binildikleri kamyonet ve arabalardaki kazalardan dolayı veya boğularak ölüyorlar. Sınır muhafızları tarafından çocukların vurulduğuna dair raporlar da var.

“Abou (15) ve Abdallah (17) Akdeniz’de boğularak ölen çocuklardan sadece ikisi. İtalya ise koronayı gerekçe göstererek karaya çıkmalarına izin vermemişti. Çocğu gözle görülür şekilde hastaydılar, ancak zamanında tıbbi yardım almadılar.

“Suriye’den 14 yaşındaki Ali’nin kız kardeşi Fatima’nın hikayesini de anlattık. Ali, ailesinin sığınma başvurusunun reddedildiğini duyunca Gilze’deki sığınma merkezinde intihar etti. Daha önce sokaklarda korkunç koşullarda yaşadıkları İspanya’ya dönmek zorunda kaldılar.

“İngiltere’nin Essex kentinde bir frigorifik kamyonda hayatını kaybeden Vietnamlı Hieu (17), ölmeden önce Limburg’da korunan bir sığınakta kalıyordu. Kendisi ve yol arkadaşı Quyen (18) organize bir insan kaçakçılığı çetesinin baskısı altında olduğu için Hollanda polisine şikayette bulunmaya çalışmış, Hollanda onlara hiçbir koruma sağlamamıştı.” 

Güncel konulu diğer haberler