Takip Et

Güncel

Suruç anmasına katılan öğrenciye üniversite yönetimi soruşturma başlattı

Adana’da Suruç Katliamı’nda yaşamını yitirenlerin anılmak istendiği etkinlikte işkenceyle gözaltına alınan Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi öğrencisi Ulaşcan Taylan Arguç hakkında üniversite yönetimi tarafından disiplin soruşturması başlatıldı.

Adana’da, Urfa’nın Suruç ilçesinde IŞİD’in gerçekleştirdiği bombalı saldırıda katledilen 33 kişi için 19 Temmuz’da gerçekleştirilmek istenilen anmaya saldıran polis 19 kişiyi işkenceyle gözaltına aldı. Emniyetteki işlemlerinin ardından sevk edildikleri savcılık tarafından serbest bırakılan 19 kişi hakkında Adana Cumhuriyet Başsavcılığı “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet” etmekten soruşturma başlattı. 

Soruşturmanın yürütüldüğü gençlerden biri olan Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi öğrencisi Ulaşcan Taylan Arguç hakkında bu kez üniversite yönetimi tarafından disiplin soruşturması açıldı.

Üniversite yönetiminin 3 Eylül’e kadar savunma istediği Arguç, “Tüm organları faşizmin baskı aygıtı haline gelen devlet, emniyet, dekanlık işbirliği ile Suruç Katliamı’nı unutmayan ve onun dinamizmini yaşatan gençliği baskı altına alamıyor. Gençliğin alanlardaki sesini bastıramayan faşizm, gözaltı, tutuklama ve saldırıları yeterli gelmeyince gençliği akademiden silmeye çalışmaktadır. Kendi hukuk sistemlerine  uymayan bu baskıları tanımıyoruz” tepkisinde bulundu. (MA)

Güncel konulu diğer haberler