Takip Et

Güncel

Suruç Davası karar duruşması devam ediyor: Avukatların savunma yapması engellendi

Suruç Katliamı davasında karar beklenen duruşma görülmeye devam ediyor. Mahkeme heyeti, avukatların mütalaaya karşı savunma yapma talebini reddetti.

Suruç Katliamı’nın davasında karar beklenen duruşma görülüyor. Mahkeme heyeti avukatların mütalaaya karşı savunma yapma talebini bir önceki duruşmada reddi hakim talebinde bulundukları gerekçesiyle oy birliğiyle reddetti. Karara tepki gösteren aileler ve avukatlar, “Bu davayı böyle kapatmazsınız” dedi. 

Urfa’nın Suruç ilçesinde 20 Temmuz 2015 tarihinde Kobanê’deki çocuklara oyuncak götürmek amacıyla Amara Kültür Merkezinde Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) öncülüğünde bir araya gelen gençlere yönelik IŞİD’in gerçekleştirdiği canlı bomba saldırısında 33 genç katledildi.

Saldırıya ilişkin açılan davanın 21’inci duruşması Urfa 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi Urfa T Tipi Cezaevi Kampüsündeki salonunda görüldü. Duruşmaya katliamda yaşamını yitirenlerin aileleri, katliamda yaralananlar, Suruç için Adalet Platformu avukatları, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Ebru Günay, HDP Milletvekilleri Ayşe Sürücü, Ömer Öcalan, Murat Çepni, Nuran İmir, Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) Eş Genel Başkanı Bünyamin Şeker, Urfa Barosu Başkanı Mehmet Velat İzol, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü, SGDF üyeleri ve yüzlerce izleyici katıldı. 

“Bizi dinlemek zorundasınız”

Kimlik tespitiyle duruşma başladı. 

İddia makamı 19’uncu duruşmada açıkladığı mütalaayı yineledi. Bir önceki duruşmada avukatların savunma yaptıkları belirtilerek tanık vekillerinin savunma yapmamasına karar verildi. Mahkeme heyeti avukatların mütalaaya karşı savunma yapma talebini bir önceki duruşmada reddi hakim talebinde bulundukları gerekçesiyle oy birliğiyle reddetti. Karara avukat ve aileler tepki gösterdi. 

Savunma haklarının engellendiğini belirten katliamda yaralanan isimlerden Koray Türkay, mahkeme heyetine tepki gösterdi. Ardından aileler, ayağa kalkarak mahkeme heyetine, “Bizi dinlemek zorundasınız. Bu davayı bu şekilde kapatamazsınız. Bizi öldürürsünüz ama buradan çıkmayız” diye tepki gösterdi.  

Verilen arada salona çok sayıda jandarma alındı. Mahkeme heyeti, jandarmanın dışarı çıkarılması talebini reddetti

“Adalet sağlanmayacak”

Mütalaaya karşı savunma hakkı tanınmayan avukatlardan Sevda Çelik Özbingöl, usule ilişkin konuşarak mahkemenin verdiği kararla Anayasa’yı ihlal ettiğini belirti. Bu duruşmada bir kararın çıkması halinde adaletin sağlanmayacağını dile getiren Özbingöl, “Biz adalete olan inancımızı koruyoruz. Mahkemenin adaleti tecelli etmesini istiyoruz. Bugün eksikler giderilmeden bir karar çıkarsa adalet sağlanmayacak. Yakup Şahin açısından istenilen ceza tek kişi açısından adil olabilir, ancak genel açısından adalet sağlanmayacak. İçişleri Bakanlığı tarafından 12 Ocak 2021 tarihinde ‘Sultanahmet ve Suruç saldırılarının patlayıcılarını temin eden DEAŞ’lı terörist yakalandı’ başlığıyla servis edilen açıklamada adı geçen Azzo Halaf Süleyman el Aggal’in dosyasının bu dosya ile birleştirilmesi gerek” diye konuştu.

Mahkeme heyeti, oy birliğiyle dosyasının birleştirilmesi talebini reddetti. 

“Bağımsız değilsiniz”

Dosya avukatlarından Sezin Uçar da karara tepki gösterdi. Mahkeme heyeti Uçar’ın konuşmasını engelledi. Engellemeye rağmen ayağa kalkarak konuşan Uçar, “Hakim reddetme talebimiz üzerine böyle bir tavır ile karşılaşmamız ne kadar haklı olduğumuzu gösterdi. Siz tarafsız değilsiniz. Bu davayı kapatmak istiyorsunuz. Bizim konuşmamızı engelleyemezsiniz. Bizim taleplerimiz var, eksikler var bunları önemsemiyor musunuz? Tüm bağlantıları açığa çıkarmak istiyorsanız, taleplerimizi kabul etmeniz gerek. İŞİD bağlantıları olan bir terör örgütü. Devlet ile de bağlantıları var. Bunu biz söylemiyoruz, bütün uluslararası kamuoyu söylüyor. Ömer Yete’nin ifadesini dikkate alın. El Aggal neden bu dosyaya dahil edilmiyor? Bağımsız değilsiniz” diye konuştu. Mahkeme heyeti Uçar’ın açıklamalarını kendine karşı “hakaret” olarak algıladı, taleplerine karşı bir cevap vermedi.

“Çocuğumun katillerini istiyorum”

Katliamda yaşamını yitiren Hatice Ezgi Saadet’in babası Ali Saadet, “Sanıklar yerine bize ceza vermek istiyorsunuz. Ben 20 yaşındaki kızımın katillerini görmek istiyorum. Biz buraya binlerce kilometre yol alarak keyfiyetten gelmiyoruz. Çocuğumun katili bir kişi değil. Bu katil SADAT’tan mı eğitim aldı? Talebim avukatların taleplerinin kabul edilmesi. Çocuğumun katillerini sizden istiyorum. Çocuğumu elimden aldılar, yardım edenleri açığa çıkarmıyorsunuz. Ben bunu talep ettiğimde ablukaya alınıyorum. Yazık. Bağlantılar ortaya çıkarılsın” diye konuştu. 

Eylem Yasağı

Duruşma devam ederken Urfa Valiliği, Suruç Katliamı davasının devam ettiği sırada, ceza infaz kurumları kampusunda ve çevresinde eylem ve etkinlik yapılmasını yasakladı.

Reddi hakim talebi reddedildi

Suruç Katliamı’nda eşi Ferdane Kılıç ile oğlu Nartan Kılıç’ı kaybeden Metin Kılıç’ın, mahkemenin tarafsızlığını yitirdiği gerekçesiyle reddi hakim ve reddi heyet talebi “Davayı uzatmaya yönelik” bulunarak reddedildi.

DAİŞ’in bombalı saldırısında 33 kişinin yaşamını yitirdiği Suruç Katliamı davasının 21’inci duruşması verilen öğlen arasının ardından devam etti. Katliamda yaşamını yitiren Murat Yurtgül’ün annesi Şemse Yurtgül ve amcası Yusuf Yurtgül, adalet taleplerini dillendirdi. Katliamda eşi Ferdane Kılıç ile oğlu Nartan Kılıç’ı kaybeden Metin Kılıç, mahkemenin tarafsızlığını yitirdiği gerekçesiyle reddi hakim ve reddi heyet talebinde bulundu.

Mahkeme heyeti, Kılıç’ın reddi hakim ve reddi heyet talebini “Davayı uzatmaya yönelik” olduğu gerekçesiyle reddetti.

Ardından söz alan Kılıç’ın kızı ve katliamda yaralanan Sinem Kılıç, katliamda yaşamını yitiren Nazegül Boyraz’ın eşi Bayram Boyraz, Veysel Özdemir’in annesi Rabia Özdemir, Cemil Yıldız’ın eşi Sultan Yıldız, Uğur Özkan‘ın babası Mehmet Özkan, Hatice Ezgi Saadet’in kardeşi Özgen Saadet, İsmet Şeker’in kızı Dilek Kaya, Çağdaş Aydın’ın babası ve aynı zamanda katliamda yaralanan Feti Aydın ile katliamda yaralanan Yasin Can, Çağla Sever, Volkan Uyar, Ali Rıza Arslan, Koray Türkay, Şahin Tümüklü ve Kenan Yıldızerler dava dosyasındaki eksikleri hatırlatıp, adalet talebini yenileyerek, katliamın üstünün kapatılmak istendiğine dikkati çek

Güncel konulu diğer haberler