Takip Et

Dünya

Taliban’dan yeni baskıcı bir genelge daha: Kadın öğrencilere ‘yüzlerini peçe ile kapatma’ talimatı verildi

Afganistan’da bugün başlayan yüksek öğrenim için Taliban bir genelge yayımlayarak, özel üniversitelerde eğitim alacak kadın öğrencilerin yüzlerinin büyük kısmını örtecek peçe ile siyah bir kıyafet giymeleri talimatı verdi.

Taliban, Afganistan’da bugün başlayan yüksek öğrenim için bir genelge yayımlayarak özel üniversitelerde eğitim alacak kadın öğrencilerin yüzlerinin büyük kısmını örtecek peçe ile siyah bir kıyafet giymeleri talimatı verdi. Ayrıca genelgede sınıfların ya cinsiyete göre ya da en azından bir perde ile ayrılması gerektiği bildirildi.

Genelgede, kız öğrencilere sadece kadın hocaların ders verebileceği, bunun mümkün olmaması halinde ‘yaşı ileri’ ve ‘karakteri sağlam’ erkek hocaların ders verebileceği yer aldı. Genelge, 2001’de Taliban iktidarının sona ermesinden bu yana sayıları hızla artan özel okul ve üniversiteleri kapsıyor.

Hafta sonu yayınlanan yeni yönetmelikte kadınların burka giymesi yönünde bir emir bulunmasa da kız öğrencilerden sadece gözleri görünecek şekilde, yüzün tamamını örten peçe takması isteniyor. Genelge, özel üniversitelerin imkanlarına göre kadın hoca istihdam etmelerini öngörüyor.

Genelgede, “Kadın Hoca istihdamı mümkün değilse, üniversiteler bu durumda davranışları iyi olan, yaşlı erkek hocaları işe almaya çalışmalı.” denildi. Ayrı sınıflarda eğitim almanın yanı sıra kız öğrencilerin derslerinin erkek öğrencilerden 5 dakika önce bitirilmesi gerekiyor. Taliban’a bağlı Yüksek Öğretim Bakanlığınca yayınlanan genelgede kadın hoca ve öğrencilerin, erkekler binayı boşaltıncaya kadar beklemesi gerekiyor.

Taliban, 1996 ile 2001 yılları arasında iktidarda bulunduğu dönemde kadınların çalışmasını ve kız öğrencilerin okula ve üniversiteye gidişlerini yasaklamıştı.

Dünya konulu diğer haberler