Takip Et

Güncel

TGS’den RTÜK’e: Yangını söndürmek yerine sansürlemenin kimseye faydası yoktur

RTÜK’ün orman yangını yayınlarıyla ilgili TV kanallarına yolladığı “tehdit mektubu”na ilişkin açıklama yapan Türkiye Gazeteciler Sendikası “Görev tanımının dışına çıkarak RTÜK’ü bir sansür mekanizması gibi çalıştıran RTÜK Başkanı, TV kanallarını tehdit ederek suç işlemektedir” dedi.

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), Radyo Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) yayıncılara yolladığı “tehdit mektubu” hakkında bir açıklama yaptı.

TGS’den yapılan açıklamada “‘Yayın ilkelerini hiçe sayan’ medya kuruluşlarına ‘en ağır cezaların’ verileceğini duyuran RTÜK, editöryal bağımsızlığa açıkça müdahale etti” denildi.

Açıklamada “Görev tanımının dışına çıkarak RTÜK’ü bir sansür mekanizması gibi çalıştıran RTÜK Başkanı, TV kanallarını tehdit ederek suç işlemektedir. Habercilik engellenirse dezenformasyon artar ve asıl o zaman provakasyon için uygun ortam oluşur. Yangını söndürmek yerine sansürlemek peşinde koşmanın kimseye faydası yoktur” ifadeleri yer aldı.

TGS’nin açıklamasında sahada çalışan gazetecilerin hedef gösterilmesi ve darp edilmesinin de kabul edilemeyeceği, gazetecilere yapılan saldırının kınandığı belirtilirken “faillerin hukuk önüne çıkartılmasını talep ediyoruz” denildi.

Güncel konulu diğer haberler