Takip Et

Güncel

THKP-C kurucularından Orhan Savaşçı, yaşamını yitirdi

Türkiye Halk Kurtuluş Partisi-Cephesi (THKP-C) kurucularından ve Merkez Komite (MK) Üyesi olan Devrimci Havacı Yüzbaşı Orhan Savaşçı bu sabah Stockholm’de yaşamını yitirdi.

Hava Teğmen Saffet Alp ile birlikte Hava Kuvvetleri Proleter Devrimci Örgütü’nü kuran ve daha sonradan THKP-C’nin kuruluşunda yer alarak THKP-C’nin asker içindeki örgütlenmesinden sorumlu olan Orhan Savaşçı, bu sabah Stockholm’de yaşamını yitirdi.

Orhan Savaşçı kimdir?

1940 yılında doğan Savaşçı, 1958 yılında Hava Harp Okulu’na girdi. 1960’ta Pilot Teğmen rütbesiyle mezun oldu. TSK içerisinde devrimci fikirlerin yayılması ve bu fikirleri taşıyan subayların örgütlenmesi adına 1969 yılında Teğmen Saffet Alp’in de içerisinde olduğu toplantıda alınan kararla kurulan Hava Kuvvetleri Proleter Devrimci Örgütü’nün kuruluşunda yer aldı. Hava Kuvvetleri Proleter Devrimci Örgütü, daha sonra THKP-C’nin önder kadrolarıyla temas kurduktan sonra THKP-C ile birleşme kararı aldı. Savaşçı da THKP-C’nin kurucuları arasında yer aldı. TSK içerisindeki örgütlenmeden sorumlu Savaşçı, 12 Mart Muhtırası sonrasında 16 Şubat 1972 tarihinde tutuklandı ve II. THKP-C davasında yargılandı. Önce idam, sonra müebbet hapis cezasına çarptırıldı. 1979 yılında infaz yasasıyla hapisten çıktıktan sonra yurtdışına gitti.”

Güncel konulu diğer haberler