Takip Et

Güncel

Trans kadını yaralayan erkeğe “haksız tahrik” indirimi

İstanbul Beyoğlu’nda Suriyeli trans kadın Asya’ya yakıcı madde ile saldıran Emre B.’ye verilen 11 yıl hapis cezası 6 yıla düşürüldü.

İstanbul Beyoğlu’nda 9 Mart 2021 Salı günü “yüzü cerrahi maskeli ve kapüşonlu bir kişi” Suriyeli mülteci trans kadın Asya’ya yakıcı madde ile saldırdı.

Yüzü ve sırtında ağır yaralar oluşan Asya tedavi altına alındı. İki gözünde görme bozuklukları olan Asya, uzun süre tedavi gördü.

Asya’yı kezzapla öldürmeye çalışan Emre B.’yi ise Karabük Eskipazar’da jandarma yakaladı ve gözaltına aldı. B. ”kasten yaralama” suçundan tutuklandı.

İstanbul 33. Asliye Ceza Mahkemesi’nde bugün (22 Ekim 2021, Cuma) hakim karşısına çıkan Emre B. ve avukatları, transfobik savunma yaptı. 

Cinsel Taciz Ve Tecavüze Karşı Hukuki Yardım Bürosu avukatları da Asya’nın avukatları olarak davayı takip etti. 

Sanık: Trans olduğunu sonradan öğrendim

Sanık Emre B. şöyle dedi:

“Daha önceki beyanlarımı aynen tekrar ediyorum, bu eylem kasıtlı bir eylem değildir, kendisi beni bu madde ile tehdit etmiştir, olay günü de neden böyle yaptığını kendisine sorduğumda sinirlendiği için babama anlattığını söyledi, ben de kendisinden paramı istedim, param yok dedi, veriyor musun vermiyor musun deyince elimdeki bardağın ucunu tutarak çekiştirdi, sonra aramızda boğuşma başladı.

“Bu boğuşma neticesinde hem ben hem de o yaralandı, bu şahıs trans birey olduğunu saklayarak bizim dünyamızı başımıza yıktı, maddi olarak bizi sömürdü, onun yüzünden benim de yüzümde izler kaldı, aldığım eşyalarının borcunu hala ödeyemedim.

“Onun harcama yaptığı bana ait kredi kartının borçlarını hala ödeyemedim, cezaevinde maddi ve manevi zorluklar yaşıyorum, sağ oldukları halde anne ve babamı onun yüzünden kaybettim, ancak yine de böyle bir eylemin yaşanmış olmasından dolayı pişmanım, üzgünüm, beraatimi istiyorum.”

“Tahliye edilsin”

Sanık avukatı da bu tür davalarda yaygın olarak kullanılan “bilmiyordu” savunmasına sığındı ve şunları söyledi:

“Sanık ile katılan arasındaki ilişki sıradan bir ilişki değildir, sanık bekardır, katılan da kendisini bekar ve bayan olarak tanıtmıştır, bu durumda gerek sanığın gerekse ailesinin tarafların evleneceğine dair kanaati oluşmuş ve buna göre de hazırlıklar yapılmıştır, eğer katılanın trans birey olduğu bilinmiş olsaydı ne bu masraflar yapılır, ne de müvekkilimiz manevi olarak bu birlikteliğe devam ederdi.

“Müvekkilimizin en başından beri kandırılmış olması bizce haksız tahrik niteliğindedir ve haksız tahrik indirimini de azami oranda uygulanması gerekmektedir, kanaatimizce dosya tekemmül etmiştir, tevsi tahkikat talebimiz yoktur, karşı tarafın dinletmek isledikleri tanıkların doğrudan görgüye dayalı bilgileri bulunmaktadır, soruşturma aşamasında da bu tanıklar dinlenmemiştir. Müvekkilim yaklaşık 7 aydır tutukludur. Tahliyesini istiyorum.”

Tanık: Evleneceklerdi

Mahkemede konuşan tanık,  Emre ve Asya’nın evlilik aşamasında olduklarını hatta Asya’nın gelinlikli fotoğrafları olduğunu belirtti. Sanık buna karşılık, “Tanık beyanlarını kabul etmiyorum, trans birey olduğunu bilmiyordum” dedi.

Son olarak konuşan sanık, “Önceki savunmalarımı aynen tekrar ediyorum, iddia makamının mütalaasını kabul etmiyorum, benim katılan ile tanışmalarım onun trans birey olduğunu öğrenmemden sonra başlamıştır, o zamana kadar herhangi bi sorun yoktu, ben tahliyemi ve beraatimi talep ediyorum” dedi.

Mahkeme heyeti, “Kasten yaralama” suçundan Emre B.’ye verilen 11 yıl hapis cezası verdi ve “haksız tahrik” yetkisini kullanarak cezayı 6 yıla düşürdü.

Güncel konulu diğer haberler