Takip Et

Gençlik

Üniversite Öğrencileri: “Sermayenin değil öğrencilerin borcu silinsin”

Çete lideri Sedat Peker geçtiğimiz günlerde yayımlanan videosunda, Yıldırım Demirören’in Doğan Medya Kuruluşunu satın almak için Ziraat Bankası’ndan aldığı 750 milyon dolarlık krediyi ödemediğini söyledi. Üniversite öğrencileri de Kadıköy’de Bahariye Caddesi üzerinde bulunan Ziraat Bankası önünde bir araya gelerek “Sermayenin değil öğrencilerin borcu silinsin” pankartı arkasında eylem yaptı.

Faşist çete lideri Sedat Peker geçtiğimiz günlerde yayımlanan videosunda, Yıldırım Demirören’in Doğan Medya Kuruluşunu satın almak için Ziraat Bankası’ndan aldığı 750 milyon dolarlık krediyi ödemediğini söyledi. Genç işsizlik oranının gün geçtikçe arttığı, KYK borcunun işsiz yeni mezunların kabusuna dönüştüğü ülkemizde, üniversiteliler bu eşitsizliği protesto etti.

“Milyonlarca öğrencinin KYK borcunu tek kalemde silmek mümkün”

Üniversiteliler adına açıklamayı Ilgaz Özer okudu. Demirören Holding’e verilen 750 milyon dolarlık kredinin bugünün kuruyla 6,5 milyar lira yaptığını ifade eden Özer, toplam 5,5 milyar lira olan üniversitelilerin KYK borçlarının tek kalemde silinebileceğini belirtti.

“Destek patronlara var, gençlere yok” diyen Özer, ” İnsanların vergileriyle biriken paralar hiçbir işe yaramayacak projelere harcanabiliyor ama öğrencilere bir tablet, bir bilgisayar, bir internet bağlantısı sağlanamıyor.  Patronların milyonlarca dolar vergi borcu silinirken, öğrencilerin en temel gereksinimlerine göz dikiliyor. 128 milyar doların lafı olmuyor, 5.5 milyar liralık borcumuz ise tartışma konusu dahi edilmiyor” dedi.

“Demirören Holding’in 750 milyon dolarlık borcunu bir çırpıda silenler, Cengiz holding’n 450 milyon tl vergi borcunu silenler, 128 milyar doların nereye gittiğini açıklayamayanlar milyonlarca öğrencinin KYK borcunu silmeye yönelik mecliste verilen tüm önergeleri reddedenleri tanıyoruz” Özer açıklamayı şu sözlerde sonlandırdı:

Buradan sesleniyoruz: Geleceğimizi çalmaya çalışan, bizleri açlığa ve yoksulluğa mahkum eden, mezun olduktan sonra da borç içinde, işsizliğin pençesinde bir yaşamı milyonlarca gence reva gören bu düzeni kabul etmiyoruz! Borçlu bir gençlik, yoksul bir gençlik, işsiz bir gençlik istemiyoruz!

En acil talebimiz şudur: 750 milyon doların peşine düşülsün, bu hırsızlığa derhal son verilsin! Kaynak aktarılarak gençlerin KYK borcu silinsin. Biz geleceğimizden vazgeçmiyoruz, mücadelemizden vazgeçmiyoruz, gençliğimizden vazgeçmiyoruz! Geleceğimizi bir avuç para babasının elinden kurtarmaya inatçıyız! Sermayenin, patronların değil öğrencilerin borcunu silin! (Sendika.Org)

Gençlik konulu diğer haberler