Takip Et

Ekoloji

Unkapanı’ndaki İSKİ kazısından 1500 yıllık sur çıktı

İstanbul Fatih Unkapanı’nda İSKİ kazısı sırasında 1500 yıl öncesinden kalma bir sur keşfedildi.

İstanbul Fatih Unkapanı Ragıp Gümüşpala Caddesi’nde İSKİ’nin yaptığı kazı çalışmaları sırasında 5’inci yüzyıla ait Bizans dönemi kalıntıları bulundu.

DHA’nın aktardığı üzere Arkeoloji Müzeleri arkeologları tarafından yapılan incelemelerde kalıntıların altı metre yüksekliğinde ve iki metre kalınlığında Haliç surları uzantıları olduğu belirlendi. Zeminin 1 metre 20 santim altında bulunan kalıntılarla ilgili çalışmaları yürüten İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürü Rahmi Asal DHA’ya şunları söyledi:

Tarihi Yarımada Avrupa 2’nci bölge 4’üncü kısım müteferrik atık su ve yağmursuyu kanalı ve dere ıslahı çalışmaları kapsamında Unkapanı bölgesinde kalıntılara rastlandı. İncelemeler yaparken duvarın çok iyi korunduğunu fark ettik. Kalıntı için en son yaptığımız kurul toplantısında gereken bütün rölöve ve restorasyon çalışmalarının yapılması için karar aldık. Bu durum bize de bir yandan sürpriz oldu. Bir yandan da olmadı. Öncelikle bu kalıntılar nedir diye biz de bir inceledik. Yapının görüntüsü itibariyle muhtemelen Bizans dönemine ait Haliç Surları olduğuna kanaat getirdik. Yüzde 90 kanaatimiz bu yönde”.

Asal, “Yaklaşık 6 metre yüksekliğinde ve 2 metre kalınlığında bir duvar ile karşı karşıyayız. Kalıntı, aslında sandık duvar tipinde. Alt tarafta Horosan harçlı yığma taş dolgu ile bir temel oluşturulmuş. Onun üzerinde ise bir kesme taşla apartman dediğimiz bir hat oluşturulmuş. En son kısımda ise almaşık duvar tekniği kullanılmış” dedi.

Duvarın çok karakteristik bir Bizans mimari tarzıyla oluşturulduğunu ifade eden Asal, “Kalıntı muhtemelen Milattan Sonra 5’inci yüzyılda inşa edildi. Duvarı yaklaşık 1500 yıllık olarak düşünebiliriz. İncelemeler yaparken duvarın çok iyi korunduğunu fark ettik” dedi. İSKİ’nin Zeytinburnu’ndan Unkapanı’na doğru gelen atık su projesi kalıntıların bulunması üzerine durduruldu.

İstanbul Arkeoloji Müzeleri Müdürü Rahmi Asal şunları kaydetti:

“Kalıntı için en son yaptığımız kurul toplantısında gereken bütün rölöve ve restorasyon çalışmalarının yapılması için karar aldık. Aynı zamanda kurulda bu bölge dışındaki yerlerde İSKİ’nin çalışmalarına devam etmesine karar verdik. Bu kalıntı için rölöve ve belgelendirme çalışmalarının tamamlanması lazım. Biz de bu çalışmayı İSKİ ile birlikte tamamlayacağız ve bölge koruma kuruluna götüreceğiz. Bölge koruma kurulu burada bulunan hattın gidişatı, duvarla ilişkisi değerlendirilip esas karar o zaman verilecek”

Ekoloji konulu diğer haberler